Premier zapowiada nowy dworzec. Samorządowcy: Już stoi

W trakcie kampanii wyborczej członkowie rządu Mateusza Morawieckiego, a i sam premier, chętnie obiecują nowe inwestycje regionalne. Tym razem chyba jednak coś poszło nie tak, bo okazało się, że dworzec o którym wspomniał szef rządu, już stoi.

Mateusz Morawiecki obiecał, podczas konwencji wyborczej Prawa i Sprawiedliwości w Gdańsku, że jego rząd wyremontuje wiele obiektów dworcowych na terenie Pomorza. Modernizacja infrastruktury miałaby być elementem programu "Piątka dla Pomorza", który zakłada plan remontu i odbudowy wielu obiektów kolejowych - w tym dworców w Starogardzie Gdańskim, Gdyni czy stacji na Helu. Pomorze ma tu być, według premiera, największym beneficjentem programu kolejowego o wartości 6,5 mld złotych. Środki te, według  Mateusza Morawieckiego, najlepiej wykorzystają kandydaci jego partii.

- Wszyscy budujmy wspaniały kraj, wspaniałą Polskę, po to potrzebujemy również zwyciężać w wyborach samorządowych – cytuje słowa polityka PiS pełniącego obowiązki premiera portal tvp.info.

Premier obiecuje dworce, a te… już są

Obietnica Mateusza Morawieckiego dotycząca, na przykład, dworca w Starogardzie Gdańskim, spełniła się jednak wyjątkowo szybko. Obiekt ten, jak natychmiast zareplikował marszałek województwa Mieczysław Struk, akurat jest gotowy.

- I znowu nie mając nic do zaoferowania nie tylko obiecuje coś czego nie spełni, ale wręcz obiecuje coś co zrobiły samorządy ze środków z regionalnego programu operacyjnego. W październiku uroczyste otwarcie! – odcinał się premierowi Mieczysław Struk na swoim facebookowym profilu. 

Marszałek równocześnie zauważył, że samorząd inwestuje łącznie w 33 węzły transportowe na Pomorzu i wyremontował ze środków Regionalnego Programu Operacyjnego dwie linie kolejowe (Miastko-Słupsk-Ustka oraz Malbork-Kwidzyn).

Co więcej, wśród obiecywanych przez prezesa Rady Ministrów remontów wiele zostało wykonanych już dość dawno. Np. dworzec Gdynia Główna przeszedł remont przed Euro 2012 (aczkolwiek bez części, na której wysiadają pasażerowie SKM, i być może o tym obiekcie myślał premier Morawiecki). W 2015 roku zakończono też modernizację stacji kolejowej Hel, która również znalazła się wśród wymienionych przez Mateusza Morawieckiego obiektów przeznaczonych do modernizacji.

PKP realizuje wielki plan modernizacji dworców

Warto jednak w tym miejscu dodać, że zarządca infrastruktury kolejowej, PKP PLK, jest obecnie w trakcie realizacji wielkiego planu modernizacji polskich dworców. W latach 2016-2023 przeznaczono na ten cel 100 miliardów złotych. Na swojej stronie internetowej spółka chwali się, że do remontu jest „około 200 dworców”, co jest zbliżone do stanu faktycznego – na liście jest 188 obiektów.

Wśród obiektów, które mają zostać wyremontowane w ramach tego programu (a więc od 2016 wiadomo, że będą poddawane modernizacji) znajduje się np. obiekt w Tczewie, którego modernizację również zapowiadał na konwencji wyborczej PiS premier. 

Ewa Błaszczyk: Nie zakładajmy na wstępie, czy będzie sukces czy klapa, tylko zróbmy robotę [NEXT TIME]

Więcej o: