Kowalczyk: za 10 lat w całej Polsce będziemy oddychać dobrej jakości powietrzem

Dzięki termomodernizacji i wymianie pieców, finansowanej dzięki programowi Czyste Powietrze, w całej Polsce za 10 lat będziemy oddychać dobrej jakości powietrzem, uważa minister środowiska Henryk Kowalczyk.

"Stan środowiska wpływa bezpośrednio na zdrowie i funkcjonowanie człowieka. Szczególną rolę odgrywa wysokie stężenie zanieczyszczeń pochodzących z indywidualnych systemów grzewczych. Aby walczyć z tym problemem, nadrobić wieloletnie zapóźnienia cywilizacyjne oraz podnieść efektywność energetyczną całego zasobu mieszkaniowego stworzyliśmy program Czyste Powietrze. Jestem przekonany, że za 10 lat dzięki termomodernizacji i wymianie pieców, w całej Polsce będziemy oddychać dobrej jakości powietrzem" - powiedział Kowalczyk, cytowany w komunikacie.

Odpowiedzią na problem zanieczyszczenia powietrza w Polsce jest uruchomiony niedawno program Czyste Powietrze. W kraju trwa nabór wniosków do tego priorytetowego programu, w ramach którego na pożyczki i dotacje dla właścicieli domów jednorodzinnych przeznaczono 103 mld zł. Już pierwsze tygodnie funkcjonowania programu pokazują, jak ogromną cieszy się on popularnością wśród mieszkańców, przypomniano w materiale.

Kwestia czystości powietrza, a także wyzwań związanych ze zmianami klimatu będzie tematem rozmów przedstawicieli polskiego rządu i Komisji Europejskiej gospodarek podczas Targów POL-ECO SYSTEM w Poznaniu (23-25 października), podał organizator targów.

W otwarciu targów, których tematem przewodnim będzie "Czyste powietrze w trosce o zdrowie, klimat i środowisko", udział weźmie premier Mateusz Morawiecki. Uczestnicy POL-ECO SYSTEM spotykają się na pięć tygodni przed szczytem klimatycznym COP24, który w grudniu odbędzie się w Katowicach.

---

Kręgliccy: Mieliśmy wielkiego farta. Pod koniec lat 90. restauracja zwracała się nawet w trzy miesiące [NEXT TIME]

Więcej o: