Morawiecki o ratingu: Możemy więcej pieniędzy przeznaczyć na nasze programy

Premier Mateusz Morawiecki pozytywnie ocenia decyzję agencji Standard & Poor's o podwyższeniu ratingu Polski.

"Wiem, jak wygląda polska gospodarka. Wiem w jakim jest stanie - jest w bardzo dobrym stanie"- powiedział premier w rozmowie na antenie RMF FM.

"Ta sama agencja, która dwa i pół roku temu obniżyła nam rating, teraz go podwyższyła. To A minus jest dla mnie znakiem, że idziemy w dobrym kierunku"- mówił Mateusz Morawiecki. Dodał, że ta decyzja oznacza "przyciągnięcie do Polski większej liczby inwestorów, bezpieczeństwo na rynkach finansowych, niższe koszty obsługi długu". "Dzięki temu możemy więcej pieniędzy przeznaczyć na nasze programy"- wyjaśniał premier w rozmowie z RMF FM.

Agencja S&P podwyższyła rating Polski do "A-" z "BBB+". Agencja Fitch z kolei potwierdza natomiast dotychczasowy rating naszego kraju. Według obu oceniających instytucji perspektywa wiarygodności kredytowej Polski jest stabilna.

Agencja S&P, podwyższając rating Polski, wróciła do oceny sprzed połowy stycznia 2016 roku. Wówczas agencja obniżyła ocenę wiarygodności kredytowej naszego kraju z "A-" do "BBB+". 

Według Fitch, wzrost gospodarczy w latach 2018 i 2019 ma wynieść odpowiednio 4,8 i 3,6 procent PKB (poprzednio 4,4 i 3,4 procent). Deficyt sektora instytucji rządowych i samorządowych w latach 2018-2020 jest prognozowany na poziomie odpowiednio 1,8 procent, 2,0 procent oraz 2,2 procent. Wskaźnik długu sektora rządowego i samorządowego do PKB w latach 2018-2020 r. wyniesie- według agencji- średnio 50 procent. 

Więcej o: