Nie żyje Paul Allen, współtwórca Microsoftu. Filantrop i miliarder miał 65 lat

Nie żyje współtwórca firmy Microsoft Paul Allen. Biznesmen i filantrop zmagał się z chorobą nowotworową. Zmarł w wieku 65 lat.

O śmierci 65-letniego Paula Allena poinformowała rodzina. Przedsiębiorca chorował od 2009 roku. Był to drugi raz, gdy zdiagnozowano u niego nowotwór. W 1983 roku również musiał podjąć leczenie. W związku z pierwszą chorobą wycofał się z Microsoftu.

Gigant branży komputerowej powstał w 1975 roku. Paul Allen stworzył firmę wspólnie z kolegą z podwórka - Billem Gatesem. Odnieśli sukces dzięki współpracy z firmą IBM, dla której tworzyli system operacyjny.

Paul Allen - biznesmen i filantrop

Microsoft przez lata był światowym liderem w dziedzinie informatyki, a jego założyciele znaleźli się na liście najbogatszych ludzi świata. Magazyn "Forbes" wycenił majątek Paula Allena na ponad 20 miliardów dolarów.

Biznesmen nie szczędził pieniędzy także na działalność charytatywną i filantropijną. Paul Allen założył między innymi instytut, który bada pracę ludzkiego mózgu. W ostatnich latach fundował też misje poszukiwawcze zaginionych okrętów z czasów drugiej wojny światowej. Allen inwestował również w sport.

Bill Gates w oświadczeniu napisał o "złamanym sercu" w związku z wiadomością o śmierci "jednego z najstarszych i najbliższych przyjaciół". Szef firmy Apple - Tim Cook, składając kondolencje najbliższym zmarłego Paula Allena, podkreślił: "Nasza branża straciła pioniera, a świat siłę czyniącą dobro".

Więcej o: