Prezydent Andrzej Duda podpisze ustawę o PPK. "Przedsiębiorcy oceniają ją bardzo wysoko"

Prezydent Andrzej Duda zapowiedział, że ustawa o Pracowniczych Planach Kapitałowych, uchwalona w październiku, wejdzie w życie.

Prezydent Andrzej Duda zapowiedział, że podpisze ustawę o Pracowniczych Planach Kapitałowych

Prezydent powiedział TVP Info, że zrobi to w poniedziałek, gdy wróci z Kongresu 590 w Jasionce koło Rzeszowa.

Zapytałem właśnie przedsiębiorców, jak oceniają tę ustawę i ten pomysł. Powiedzieli, że oceniają go bardzo wysoko.

- stwierdził prezydent.

Andrzej Duda wyraził opinię, że Pracownicze Plany Kapitałowe, oprócz stworzenia dodatkowego zabezpieczenia emerytalnego dla obywateli, będą kołem zamachowym dla gospodarki.

Ustawa o Pracowniczych Planach Kapitałowych zakłada utworzenie powszechnego, dobrowolnego i prywatnego systemu oszczędzania, współtworzonego przez pracowników, pracodawców i państwo. Program ma objąć, według szacunków rządu, około 11 i pół miliona osób i zapewnić im dodatkowe oszczędności emerytalne.

Ustawa przyjęta w październiku

"Za" przyjęciem dokumentu zagłosowało 229 posłów, przeciw było 197 posłów, a 2 wstrzymało się od głosu. Posłowie wprowadzili do dokumentu dziewięć poprawek zgłoszonych przez klub Prawa i Sprawiedliwości.

Poseł PiS Marcin Horała uważa, że uchwalona ustawa jest odpowiedzią na "problem demograficzny". W jego ocenie, w związku z pogarszaniem się proporcji emerytów do pracujących, potrzebne jest dodatkowe źródło finansowania emerytur.

Czytaj też: Pracownicze Plany Kapitałowe od podszewki. Ile można zarobić? Czy warto? Jak się wypisać? Tłumaczymy

Sejm odrzucił wszystkie poprawki opozycji. Paulina Hening-Kloska z Nowoczesnej wyjaśniała, że jej klub zagłosował "przeciw", "bo jedynym celem PPK jest wyciągnięcie przez rząd pieniędzy od Polaków na inwestycje realizowane przez państwo".

Więcej o: