Rafalska ostro o pomyśle PO na zmiany w 500 plus. "To program Rodzina 500 minus"

- Proponuję, by skończyć już z eksperymentami, które proponuje PO, które straszą tylko polskie rodziny. Propozycja PO to program Rodzina 500 minus - komentuje propozycję posła PO Jana Grabca ws. zmian w 500 plus Elżbieta Rafalska, minister rodziny, pracy i polityki społecznej.

Przypomnijmy - w rozmowie z "Super Expressem" Jan Grabiec, rzecznik Platformy Obywatelskiej, powiedział, że jego partia w następnej kadencji Sejmu chciałaby zająć się problemem pod tytułem „czy się stoi czy się leży, 500 plus się należy”.

500 plus sprawia, że rodzice, którzy od lat nie pracują, są trwale bezrobotni, nie podejmują pracy, bo mają 500 plus. To jest szkodliwe i trzeba to zmienić

- czytamy w "SE" wypowiedź Grabca. Z innej wypowiedzi wynika, że mówił wyłącznie o sytuacji, gdy oboje rodziców nie pracuje, "a utrzymują się tylko ze świadczeń socjalnych". Rzecznik PO mówił także o potrzebie rozszerzenia programu 500 plus także na pierwsze dziecko, niezależnie od dochodu.

Potem, na Twitterze, Grabiec dodawał m.in., że "PiS odbiera 500+ przy dochodzie 800 zł - to jest nieuczciwe wobec rodzin i dysfunkcyjne dla rynku pracy", oraz że "ograniczać 500+ można tylko wtedy, gdy ktoś nie chce pracować mimo, że ma taką możliwość". 

Deklaracja rzecznika PO wzbudziła szereg komentarzy. Niektórzy zgadzają się z takim pomysłem, inni zwracają uwagę, że zabranie 500 plus trwale bezrobotnym nie zmotywuje ich do podjęcia pracy, a dodatkowo wielu rodzinom obniży poziom życia. 

Czytaj więcej: PO chce odebrać 500 plus bezrobotnym. W komentarzach burza. "Dobry pomysł, dosyć żerowania"

Rafalska nie przebiera w słowach

Do pomysłu odbierania 500 plus rodzinom, w których oboje rodziców nie podejmuje pracy zarobkowej mimo takich możliwości, ustosunkowała się sama minister rodziny, pracy i polityki społecznej Elżbieta Rafalska. Na Twitterze napisała m.in., że propozycja PO to program Rodzina 500 minus". 

Z kolei w rozmowie z TVP Info Rafalska mówiła m.in., że "ilość pomysłów zgłaszanych przez PO w sprawie 500 Plus przekracza już granice zdrowego rozsądku". Dodała, że "liczba bezrobotnych Polaków jeszcze nigdy nie była tak niska, jak w tej chwili", i zaapelowała do Platformy o "przygotowanie swojego własnego autorskiego programu". 

Więcej o: