Chiny zakazały sprzedaży większości iPhone'ów. Jest reakcja Apple'a. "Desperacki krok"

Jak informuje spółka Qualcomm, chiński sąd przychylił się do jej wniosku i nałożył na cztery spółki zależne Apple'a natychmiastowy zakaz importu i sprzedaży niektórych modeli iPhone'ów w Chinach.
Zobacz wideo

Zakaz importu i sprzedaży ma dotyczyć iPhone'a 6S, iPhone'a 6S Plus, iPhone'a 7, iPhone'a 7 Plus, iPhone'a 8, iPhone'a 8 Plus i iPhone'a X. Przyczyną decyzji ma być naruszanie przez Apple'a dwóch patentów Qualcomm - uznanych za ważne przez chińskie biuro patentowe. Chodzi o rozwiązania, które umożliwiają dopasowanie i sformatowanie rozmiaru i wyglądu zdjęć oraz zarządzanie aplikacjami za pomocą ekranu dotykowego

- Rzadko uciekamy się do wsparcia sądów, ale wierzymy w potrzebę ochrony praw własności intelektualnej - powiedział Don Rosenberg, wiceprezes Qualcomm. - Apple nadal korzysta z naszej własności intelektualnej, odmawiając nam rekompensaty - mówi Rosenberg.

Qualcomm dodaje w komunikacie prasowym, że w sądach w Chinach i innych państwach toczą się kolejne sprawy dotyczące wykorzystywania przez Apple patentów należących do Qualcomm. 

Apple twierdzi coś zupełnie innego

Apple nie pozostał dłużny Qualcommowi i również oskarża rywala o łamanie prawa. 

Wysiłki Qualcommu, aby zablokować nasze produkty to kolejny desperacki krok firmy, której nielegalne praktyki są przedmiotem śledztw na całym świecie" Wszystkie modele iPhone'ów pozostają dostępne dla klientów w Chinach. Qualcomm upomina się o trzy patenty, których nigdy wcześniej nie zgłaszał. Jeden z nich już został unieważniony

- czytamy w oświadczeniu Apple.

Apple informuje też, że zakaz dotyczy tylko iPhone'ów działających na starszych wersjach systemu iOS. Nowe iPhone'y XR, XS i XS Max działają na systemie iOS 12. 

Apple i Qualcomm walczą od dawna

Wojenka między Apple i Qualcomm trwa od dwóch lat. Po kilku latach współpracy, w 2016 r. Apple zarzucił Qualcommowi, że pobiera zbyt wysokie opłaty licencyjne. Od tamtej pory Apple domaga się ich zwrotu, z kolei Qualcomm zarzucił producentowi iPhone'a niewywiązywanie się z umowy, a potem także kradzież tajemnic firmy i przekazywanie ich konkurentom z firmy Intel. Qualcomm próbował już - na razie bez rezultatu - zablokować sprzedaż iPhone'ów w Stanach Zjednoczonych.

Więcej o:
Komentarze (77)
Qualcomm: Apple otrzymało zakaz importu i sprzedaży iPhone'ów w Chinach
Zaloguj się
 • mkmedia

  Oceniono 29 razy 23

  Przeciez wlasnie Apple to trol patententowy. Dostali z tej samej broni ktora od lat uzywali. Dobrze im tak.

 • e50504

  Oceniono 21 razy 13

  Husarzyki nie martwcie się, waszych wyklętych patentów nie kradną, już się nauczyli robić na taśmie i czyścić toalety xD

 • daniel.jed

  Oceniono 36 razy 10

  Kitajce i patenty. Koń by się uśmiał. Przecież to oni wszystko kradną.

 • admo70

  Oceniono 18 razy 8

  W Polsce jest lepiej, bo nie mamy prawie żadnych patentów. Nikt u nas nie jest w stanie wymyślić coś sensownego, bo w naszych szkołach nie uczą fizyki, chemii, matematyki tylko religii. Co najwyżej nasi naukowcy mogą się pomodlić.

 • andrzej.rokosz

  Oceniono 7 razy 5

  Kolejna odmiana MMA, ciekawe kiedy zaczną się kodowane transmisje dla idiotów?

 • julietwhiskey

  Oceniono 5 razy 5

  Śmiać mi się chce z tych waszych komentarzy. W biznesie i w polityce jest jak na zapleczu knajpy - lepiej tam nie zaglądać. Kandydatki i kandydaci na świętych nic tam nie ugrają.

 • polskaplonie

  Oceniono 9 razy 5

  może u nas te nie sprzedane w Chinach rzucą

Aby ocenić zaloguj się lub zarejestrujX