Chiny zakazały sprzedaży większości iPhone'ów. Jest reakcja Apple'a. "Desperacki krok"

Jak informuje spółka Qualcomm, chiński sąd przychylił się do jej wniosku i nałożył na cztery spółki zależne Apple'a natychmiastowy zakaz importu i sprzedaży niektórych modeli iPhone'ów w Chinach.
Zobacz wideo

Zakaz importu i sprzedaży ma dotyczyć iPhone'a 6S, iPhone'a 6S Plus, iPhone'a 7, iPhone'a 7 Plus, iPhone'a 8, iPhone'a 8 Plus i iPhone'a X. Przyczyną decyzji ma być naruszanie przez Apple'a dwóch patentów Qualcomm - uznanych za ważne przez chińskie biuro patentowe. Chodzi o rozwiązania, które umożliwiają dopasowanie i sformatowanie rozmiaru i wyglądu zdjęć oraz zarządzanie aplikacjami za pomocą ekranu dotykowego

- Rzadko uciekamy się do wsparcia sądów, ale wierzymy w potrzebę ochrony praw własności intelektualnej - powiedział Don Rosenberg, wiceprezes Qualcomm. - Apple nadal korzysta z naszej własności intelektualnej, odmawiając nam rekompensaty - mówi Rosenberg.

Qualcomm dodaje w komunikacie prasowym, że w sądach w Chinach i innych państwach toczą się kolejne sprawy dotyczące wykorzystywania przez Apple patentów należących do Qualcomm. 

Apple twierdzi coś zupełnie innego

Apple nie pozostał dłużny Qualcommowi i również oskarża rywala o łamanie prawa. 

Wysiłki Qualcommu, aby zablokować nasze produkty to kolejny desperacki krok firmy, której nielegalne praktyki są przedmiotem śledztw na całym świecie" Wszystkie modele iPhone'ów pozostają dostępne dla klientów w Chinach. Qualcomm upomina się o trzy patenty, których nigdy wcześniej nie zgłaszał. Jeden z nich już został unieważniony

- czytamy w oświadczeniu Apple.

Apple informuje też, że zakaz dotyczy tylko iPhone'ów działających na starszych wersjach systemu iOS. Nowe iPhone'y XR, XS i XS Max działają na systemie iOS 12. 

Apple i Qualcomm walczą od dawna

Wojenka między Apple i Qualcomm trwa od dwóch lat. Po kilku latach współpracy, w 2016 r. Apple zarzucił Qualcommowi, że pobiera zbyt wysokie opłaty licencyjne. Od tamtej pory Apple domaga się ich zwrotu, z kolei Qualcomm zarzucił producentowi iPhone'a niewywiązywanie się z umowy, a potem także kradzież tajemnic firmy i przekazywanie ich konkurentom z firmy Intel. Qualcomm próbował już - na razie bez rezultatu - zablokować sprzedaż iPhone'ów w Stanach Zjednoczonych.