Henryk Kowalczyk: już 16 tys. wniosków w programie "Czyste Powietrze". Wypłaty ruszą wkrótce

Resort środowiska zapewnia, że proces rozpatrywania wniosków o dofinansowanie wymiany pieców i termomodernizację w ramach projektu "Czyste Powietrze" już się rozpoczął. Projekt ma kosztować budżet 103 mld zł. Pierwsze wypłaty ruszą na początku roku.

Henryk Kowalczyk, minister środowiska, poinformował, że  rozpoczęło się rozpatrywanie wniosków o dofinansowanie wymiany pieców i termomodernizacji domów jednorodzinnych.

Do wojewódzkich funduszy ochrony środowiska i gospodarki wodnej wpłynęło już około 16 tysięcy takich pism.

- Wnioski o dotacje są analizowane i podpisywane - powiedział minister.

Dodał, że wypłacanie środków rozpocznie się na początku przyszłego roku.

Zmieniona ustawa o podatku dochodowym od osób fizycznych, która zwalnia dotację od opodatkowania będzie obowiązywać od 1 stycznia, stąd wypłacanie dofinansowań rozpocznie się na początku stycznia

- wyjaśniał. 

Zgodnie z założeniami rządu Program "Czyste Powietrze" ma poprawić jakość powietrza, a emisja dwutlenku węgla z sektora gospodarstw domowych w ciągu dziesięciu lat ma zmniejszyć się o połowę. Obecnie stanowi ona około 14 procent.

Czytaj też: Kowalczyk: za 10 lat w całej Polsce będziemy oddychać dobrej jakości powietrzem

Wnioski na termomodernizację i wymianę pieców można składać od połowy września do wojewódzkich funduszy ochrony środowiska i gospodarki wodnej drogą elektroniczną. Właściciele domów, których dochody są najniższe mogą otrzymać nawet 90 proc. dotacji. 

Budżet programu "Czyste Powietrze" wynosi 103 mld zł. 

Więcej o:
Komentarze (11)
Minister Henryk Kowalczyk: już 16 tys. wniosków w programie "Czyste Powietrze"
Zaloguj się
 • kiesier

  Oceniono 6 razy 6

  Jeśli ten program ma kosztować 100mld zł z kasy podatnika to coś czuję że w ramach "czyste powietrze" pojawią się zaraz jakieś "brudne ręce"

 • grze31

  Oceniono 3 razy 3

  Niestety do efektów programu nie doczeka przez Smog ok 500 tys Polaków.... Program też nie wpłynie na zachowania śmieciopałów z terenów gminnych, na których nie ma sposobu (w miastach straż miejska może kontrolować piece, poza miastami nie ma kto)

 • mmichal

  Oceniono 3 razy 3

  za 0 lat to mieliśmy jeździć elektrycznymi samochodami. 3 lata, zdaje się, już minęły, zostało 7. Ile elektrycznych samochodów wyprodukował Pinokio i co robi aby wywiązać się z obietnicy?

 • teista_inaczej

  Oceniono 2 razy 2

  Gospodarstwa domowe emitują 14% ogólnych zanieczyszczeń a Prezio i Szarańcza przez 10 lat zmniejszy go o połowę? Takie sukcesy można wciskać co najwyżej swoim wyborcom czy innym ćwokom...

 • kingsizemax

  Oceniono 4 razy 2

  Czyli zwiększamy import węgla z Rosji i kontynuujemy karczowanie Puszczy Białowieskiej.

 • 1moja

  Oceniono 4 razy 2

  "..."Czyste Powietrze". Wypłaty ruszą wkrótce ..." tylko najpierw PiSbolszewicy musza wyrabac Puszcze Bialowieska aby byly pieniadze. "... Ministerstwo Środowiska tłumaczy, że działania są zgodne z prawem i prowadzone są ze względów bezpieczeństwa. ...".
  Przegonilismy naziste, przegoniulismy komuniste, przegonimy i kaczyste.

 • bogdan0754

  Oceniono 1 raz 1

  Czyli ok. 1 tyś. zgłoszeń z każdego województwa- śmiechu warta ilość. A rozwiązanie dotyczące proekologicznych rozwiązań jest prościutkie, tylko wtedy po co by były te wszystkie "dofinansowania" i komisje. Wystarczy 0% VAT na styropian/ wełnę , na kolektory słoneczne, na ogniwa PV, na pompy ciepła itd., kto będzie zainteresowany zrealizuje. Te rozwiązania ćwiczyli w Danii, Niemczech, Belgii, ale u nas zawsze wyłamywanie otwartych drzwi.

Aby ocenić zaloguj się lub zarejestrujX