Henryk Kowalczyk: już 16 tys. wniosków w programie "Czyste Powietrze". Wypłaty ruszą wkrótce

Resort środowiska zapewnia, że proces rozpatrywania wniosków o dofinansowanie wymiany pieców i termomodernizację w ramach projektu "Czyste Powietrze" już się rozpoczął. Projekt ma kosztować budżet 103 mld zł. Pierwsze wypłaty ruszą na początku roku.
Zobacz wideo

Henryk Kowalczyk, minister środowiska, poinformował, że  rozpoczęło się rozpatrywanie wniosków o dofinansowanie wymiany pieców i termomodernizacji domów jednorodzinnych.

Do wojewódzkich funduszy ochrony środowiska i gospodarki wodnej wpłynęło już około 16 tysięcy takich pism.

- Wnioski o dotacje są analizowane i podpisywane - powiedział minister.

Dodał, że wypłacanie środków rozpocznie się na początku przyszłego roku.

Zmieniona ustawa o podatku dochodowym od osób fizycznych, która zwalnia dotację od opodatkowania będzie obowiązywać od 1 stycznia, stąd wypłacanie dofinansowań rozpocznie się na początku stycznia

- wyjaśniał. 

Zgodnie z założeniami rządu Program "Czyste Powietrze" ma poprawić jakość powietrza, a emisja dwutlenku węgla z sektora gospodarstw domowych w ciągu dziesięciu lat ma zmniejszyć się o połowę. Obecnie stanowi ona około 14 procent.

Czytaj też: Kowalczyk: za 10 lat w całej Polsce będziemy oddychać dobrej jakości powietrzem

Wnioski na termomodernizację i wymianę pieców można składać od połowy września do wojewódzkich funduszy ochrony środowiska i gospodarki wodnej drogą elektroniczną. Właściciele domów, których dochody są najniższe mogą otrzymać nawet 90 proc. dotacji. 

Budżet programu "Czyste Powietrze" wynosi 103 mld zł. 

Więcej o: