Platforma Obywatelska proponuje obniżkę akcyzy na prąd

Klub Platformy Obywatelskiej proponuje obniżkę akcyzy na prąd. Posłowie Izabela Leszczyna i Zdzisław Gawlik przedstawili w Sejmie projekt zmiany ustawy o podatku akcyzowym, który ma częściowo zrekompensować odbiorcom wzrost cen energii.
Zobacz wideo

Według posłanki Izabeli Leszczyny, do podwyżek cen prądu dojdzie mimo zapewnień premiera i ministra energii, ponieważ te same spółki energetyczne, które wystawią rachunki za prąd, nie dorzucą jednocześnie pieniędzy by zrekompensować podwyżki. 

Zdaniem posła Zdzisława Gawlika, rozwiązanie proponowane przez PO nie spowoduje koszów administracyjnych i pozwoli na zachowanie konkurencyjności polskiej gospodarki.

- Nasza propozycja idzie w tym kierunku, żeby obniżyć stawki akcyzy do 4,50 złotych dla gospodarstwa domowego i do 2,25 dla odbiorcy biznesowego - powiedział poseł PO. Wyjaśnił, że stawki te są konsekwencją wymagań unijnych, które określają wysokość stawki dla odbiorcy niebiznesowego na poziomie jednego euro i dla odbiorcy biznesowego na poziomie pół euro.

Poseł Gawlik dodał, że konsekwencje przyjęcia ustawy w postaci mniejszych o 2 miliardy złotych przychodów do budżetu państwa mogą być pokryte ze sprzedaży praw do emisji CO2. 

Minister energii Krzysztof Tchórzewski wcześniej powiedział w Sejmie, że decyzje o podwyżkach należą do spółek energetycznych. Zadeklarował, że rachunki za prąd dla gospodarstw domowych w 2019 roku nie wzrosną w stosunku do roku bieżącego. Poinformował też, że resort pracuje nad systemem rekompensat dla małych i średnich przedsiębiorstw. Ma on pokryć im koszty ewentualnego wzrostu cen energii elektrycznej. 

Więcej o:
Komentarze (55)
Platforma Obywatelska proponuje obniżkę akcyzy na prąd
Zaloguj się
 • malepifko

  Oceniono 14 razy 10

  Biedne firmy energetyczne, muszące się ratować podwyżkami cen z powodu opłat klimatycznych, tylko dziwnym trafem stać je na pompowanie milionów zł w sponsoring typu PGE Narodowy, PGE Skra Bełchatów czy Energa Arena w Gdańsku. Przykłady można mnożyć jednak nasuwa się pytanie; po co monopolistom jakakolwiek reklama kosztująca olbrzymie pieniądze?

 • citaobscura

  Oceniono 11 razy 7

  <><><><><><><>

  8 lat było za mało aby realizować takie propozycje?

  Ile im jeszcze trzeba - dożywotnie kadencje?

 • bellum-omnium-contra-omnes

  Oceniono 11 razy 7

  Platforma Obywatelska proponuje obniżkę akcyzy na prąd, który drożeje na mocy podpisanego przez Platformę Porozumienia Paryskiego.
  Zaś sama obniżka akcyzy zostanie wyrównana rozkradzeniem OFE... o cholera, już rozkradzione przez Tuska :)
  No to bryndza!

 • rodz-ynek

  Oceniono 8 razy 6

  tu gdzie rządzi PIS proponuje obniżkę akcyzy, a tu gdzie rządzi obniża kwotę bonifikaty za wieczyste. i to żałosne tłumaczenie że miasto musi mieć pieniądze na spełnienie obietnic wyborczych. Najpierw 3 dni przed wyborami uchwalili obniżkę 98% czym na pewno przekonali wielu warszawiaków do siebie a raptem miesiąc po wyborach obniżają kwotę bonifikaty do 60%. I jak takim wierzyć. A te ich słynne 3 razy 15%, i wiele innych kłamstw,

 • ubudubu4

  Oceniono 4 razy 4

  Jak PO rządziła to podnosiła podatki......
  Jaki to sprytny pomysł zgłosić obniżkę akcyzy, znieść podatki i ogłosić się obrońcą Polski.....heee na to mogą się nabrać tylko ostatnie osiołki....

 • jacekzwawy

  Oceniono 10 razy 4

  PO? Rządzili 8 lat, mieli czas na obniżki podatków, ale oni wtedy podatki podwyższali.

 • piotrek_meteorolog

  Oceniono 9 razy 3

  PO obieca wszystko, nawet 500 plus na 1 dziecko a jak wygra wybory to paliwo może być i po 7 zł. Podwyżki cen prąd to odłożony efekt pakietu klimatycznego, który podpisała PO w 2008 r.

Aby ocenić zaloguj się lub zarejestrujX