Costa Coffee trafi w ręce koncernu Coca-Cola. Komisja Europejska wydała zgodę

Komisja Europejska dała zielone światło dla przejęcia sieci Costa Coffee przez koncern Coca-Cola Co. Transakcja ma opiewać na kwotę ok. 5 miliardów dolarów.
Zobacz wideo

Komisja Europejska wyraziła zgodę na sprzedaż sieci kawiarni Costa Coffee koncernowi Coca-Cola Co. KE uznała, że transakcja nie wzbudza obaw o zachwianie konkurencyjności na rynku, bo obie spółki nie działają w tej samej branży, nie sprzedają tych samych produktów. 

Aktualnie jeszcze właścicielem Costa Coffee jest brytyjska spółka Whitbread - działająca także w branży restauracyjnej i hotelarskiej.

O przejęciu zaczęło się mówić latem 2018 r., miałaby ona zostać sfinalizowana w 2019 r. Coca-Cola ma zapłacić za Costa-Coffee ok. 5 mld dolarów (ok. 4 mld funtów). 

Costa Coffee to druga co do wielkości na świecie sieć kawiarni (po Starbucks). Działa w ponad 30 krajach na całym świecie, prowadząc łącznie ok. 3,8 tys. kawiarni. Jej akwizycja jest sygnałem, że, po pierwsze, Coca-Cola chce ze Starbucksem powalczyć na rynku kawiarni, a po drugie - że chce mocniej wejść w rynek kojarzony z nieco zdrowszym odżywianiem.

Costa Coffee to lider polskiego rynku. Ma 143 kawiarnie w naszym kraju oraz 327 kawomaty np. na stacjach paliw czy w sklepach. Niespełna 10 lat temu Costa Coffee przejęła w Polsce sieć Coffeehaaven.

Więcej o: