PPK - "Po Prostu Korzyść". Premier Mateusz Morawiecki o starcie rządowego programu

Pracownicze Plany Kapitałowe stały się faktem. Premier Mateusz Morawiecki na konferencji zorganizowanej z okazji uruchomienia programu stwierdził, że ma on charakter solidarności międzypokoleniowej. PPK pozytywnie oceniła też minister finansów.
Zobacz wideo

Pracownicze Plany Kapitałowe PPK zostały oficjalnie uruchomione. Projekt rządu, który ma zapewnić wyższą emeryturę tym, którzy obecnie pracują, ma już oficjalną stronę internetową.

Czytaj też: Pracownicze Plany Kapitałowe od podszewki. Ile można zarobić? Czy warto? Jak się wypisać? Tłumaczymy

Premier Mateusz Morawiecki podczas konferencji poświęconej projektowi zapewnił, jego głównym celem jest dbałość o pracownika. Głównym założeniem projektu jest solidarność rynku pracy i gospodarki.

Dzisiaj po dwóch latach bardzo szerokich konsultacji społecznych doszliśmy do tego momentu, w którym możemy rozpocząć program cywilizacyjnie znaczący dla Polski i kluczowy w budowaniu długoterminowych oszczędności - Program Pracowniczych Planów Kapitałowych.

- stwierdził premier Morawiecki podczas konferencji. Wyjaśnił też, że program obejmie ponad 11 mln pracowników.

To program, który buduje solidarność międzypokoleniową. Budujemy siłę gospodarczą i siłę społeczną poprzez lepsze perspektywy dla przyszłych emerytów.

- powiedział podczas konferencji premier. 

Pracownicze Plany Kapitałowe to też Po Prostu Korzyść - program, który buduje korzyść dla pracowników, dla pracodawców i dla państwa.

- stwierdził premier rozszyfrowując skrót nazwy programu. 

Minister finansów popiera

Podczas konferencji wystąpiła też Teresa Czerwińska, minister finansów. 

Zachęcam do zapoznania się z programem PPK i świadomego podjęcia decyzji na temat uczestnictwa w nim.

- stwierdziła. Wyjaśniła też, że Plany zwiększają bezpieczeństwo emerytalne, są opłacalne dla wszystkim i pozwalają wyrobić dobry nawyk oszczędzania na emeryturę. 

Jak działają PPK?

Środki na PPK pochodzą zarówno od pracownika jak i pracodawcy. Zatrudniony odprowadza od 2 do 4 proc. wynagrodzenia brutto. Jeżeli jego pensja nie przekracza 120 proc. wynagrodzenia minimalnego wysokość odprowadzanej składki spada do 0,5 proc.

Pracodawca dokłada do PPK od 1,5 do 4 proc. wynagrodzenia brutto. Państwo zasila konto każdego uczestnika programu jednorazową wpłatą w wysokości 250 zł oraz coroczną w wysokości 240 zł.

W 2019 roku obowiązek utworzenia PPK dotyczy firm zatrudniających co najmniej 250 osób. 

Więcej o: