KE potwierdza: Plan Polski dotyczący odstrzału dzików prawidłowy

Komisja Europejska potwierdziła oficjalnie, że polski plan odstrzału dzików w walce z ASF jest prawidłowy. Kilka godzin wcześniej, na podstawie nieoficjalnych rozmów z urzędnikami w Komisji Europejskiej informowała o tym brukselska korespondentka Polskiego Radia Beata Płomecka.
Zobacz wideo

Rzeczniczka Komisji Anna Kaisa-Itkonen powiedziała na konferencji prasowej, że odstrzał dzików jest jednym ze sposobów walki z afrykańskim pomorem świń. - Musi być realizowany w sposób zgodny z unijnymi wytycznymi i to jest właśnie to co Polska robi - powiedziała rzeczniczka.

Jeden z urzędników powiedział wcześniej, że Unia wyciągnęła wnioski z wcześniejszych lat, kiedy nie zalecała odstrzału. - Teraz jednak okazało się, że wirus rozprzestrzeniania się w sposób agresywny, a populacja dzików rozrasta w sposób niekontrolowany i odstrzał wydaje się być niezbędny - powiedział jeden z urzędników.

Wśród polskich europosłów z kolei opinie są podzielone. Europoseł Dariusz Rosati zwrócił się do Komisji z pytaniem, czy zamierza wyciągnąć konsekwencje wobec decyzji polskich władz zagrażających trwałości gatunku i ich wpływom na ekologię. Europoseł Bolesław Piecha mówi, że nie ma innej metody w walce z ASF.

Nie ma ani szczepionki, ani żadnego możliwego leczenia. Jedynym możliwym postępowaniem asekuracyjnym jest nic innego jak tylko depopulacja, czyli pozbycie się chorych i zagrożonych zwierząt. Stado w którym znajduje się zarażona sztuka trzeba eliminować. Nie ma po prostu innej metody. To się nazywa po prostu sanitarną asekuracją.

- powiedział Polskiemu Radiu Bolesław Piecha.

Europoseł podkreślił, że działania w walce z ASF są niezbędne także w kontekście handlu wieprzowiną. W podobnym tonie wypowiadają się też rozmówcy brukselskiej korespondentki Polskiego Radia Beaty Płomeckiej w Komisji Europejskiej. Dodają, że jeśli nie uda się powstrzymać rozwoju ASF, to kraje, które sprowadzają wieprzowinę z Unii, w tym przede wszystkim z Polski, mogą zacząć wprowadzać embargo na import.

Jeden z urzędników w Komisji zwrócił też uwagę na konferencję ministerialną 19 grudnia ubiegłego roku na której dyskutowano o długoterminowej strategii zarządzania populacją dzików i ASF. „Wtedy też uznano, że odpowiedni odstrzał dzików jest sposobem na walkę z wirusem” - dodał urzędnik. I podkreślił, że konieczna jest również współpraca służb weterynaryjnych, rolników, służb leśnych i łowieckich. „To właśnie dzieje się w Polsce” - dodał unijny urzędnik.

Więcej o: