Chiny są "bardzo zaniepokojone" aresztowaniem swojego obywatela w Polsce

Chińskie władze zareagowały na aresztowanie swojego obywatela, do którego doszło w Polsce. Jak już informowaliśmy, chodzi o pracownika polskiego oddziału Huawei.
Zobacz wideo

Agencja Reutera donosi, że Chiny są "bardzo zaniepokojone" zatrzymaniem ich obywatela. Jak już informowaliśmy, jeden z pracowników polskiego oddziału Huawei został zatrzymany wraz z byłym oficerem ABW. Obu mężczyznom zarzuca się szpiegostwo. Zgodę na areszt wyraził sąd.

Chińskie ministerstwo spraw zagranicznych zaapelowało, by polskie władze zapewniły zatrzymanemu "traktowanie sprawiedliwe i zgodne z prawem".

O akcji ABW informowali dziś sekretarz stanu w Kancelarii Premiera Maciej Wąsik oraz  rzecznik ministra koordynatora ds. służb specjalnych Stanisław Żaryn. O zatrzymaniu jako pierwsze donosiły PAP i TVP Info. 

Czytaj też: Córka twórcy koncernu Huawei aresztowana w Kanadzie. Chiny oburzone

Huawei - jak na razie - nie komentuje szeroko sprawy. Firma przesłała nam oświadczenie, w którym informuje, że "jest świadoma zaistniałej sytuacji i na bieżąco ją obserwuje. Zapewniła jednocześnie, że "od każdego swojego pracownika  wymaga stosowania się do przepisów prawnych oraz zasad obowiązujących w krajach, w których firma ma swoje oddziały."

Jeśli chcesz wesprzeć WOŚP z Gazeta.pl, KLIKNIJ TUTAJ. Zbieramy na zakup sprzętu dla szpitali dziecięcych

Więcej o:
Komentarze (129)
Chiny są "bardzo zaniepokojone" aresztowaniem swojego obywatela w Polsce
Zaloguj się
 • sprocket74

  Oceniono 44 razy 24

  Jeśli mam wybrać czy być pod butem Rosji, Chin czy USA to wybieram USA. Pod butem Rosji już byliśmy i dziękuję, a pod butem Chin to jakoś nie mam ochoty sprawdzać...

 • kresedebarg

  Oceniono 26 razy 12

  chiny są zaniepokojone , ponieważ u nich takich ludzi się rozstrzeliwuje , myślą że to standard w takich sytuacjach

 • wlodzimierz.krzysztofik

  Oceniono 42 razy 10

  O tym, że urządzenia i oprogramowanie z USA szpiegują wszystkich wiemy na pewno. Ale to nam nie przeszkadza. No dobrze, jesteśmy kolonią USA, Polską rządzi Pani Mosbacher (ostatnie jej listy złudzeń nie zostawiają). W wydanych ostatnio wspomnieniach Sikorski ładnie opisał jak ochoczo przyjęliśmy w Kiejkutach amerykańską izbę tortur, tak jak inne wasalne kraje. Mało tego, dziś niejaki Pompeo powiedział, że w Polsce odbędzie się międzynarodowa konferencja poświęcona de facto potępieniu Iranu, nałożeniu na niego sankcji a może i interwencji zbrojnej. Do tego dodać należy kolejną "aferę" z Hyuawei oraz ZTE. I TO WSZYSTKO PRZYPADEK? Nie, towarzysze z Langley, jak tego nie kupuję, jak Irackiej Broni Masowego Rażenia i chemicznych ataków Asada w Syrii. Poza tym, tak wasalni nie byliśmy nawet wobec ZSRR, wstyd mi za moje państwo.

 • nacl

  Oceniono 16 razy 6

  >by polskie władze zapewniły zatrzymanemu "traktowanie sprawiedliwe i zgodne z prawem"

  A czy Chiny przestrzegaja praw czlowieka na swoim terytorium?

 • jami100

  Oceniono 5 razy 5

  Takie sprawy załatwia się po cichu. Persona non grata i po zabawie. Rozglos ma znaczenie po!ityczne, podejrzewam rękę Wielkigo Brata.

 • rudy_63

  Oceniono 15 razy 5

  Podobno Polacy opracowali 6G i Chińczycy chcieli od nas ukraść technologię.
  PS Mimo że Huawei jest liderm technologii 5G (stąd jego problemy) to myślę że są inne drogi walki z nimi - po co taka desperacja - nie zawróci się rzeki kijem.

Aby ocenić zaloguj się lub zarejestrujX