Piotr Malepszak nowym szefem spółki CPK. Zastąpi Jacka Bartosiaka

Od czwartku obowiązki prezesa spółki celowej odpowiedzialnej za budowę Centralnego Portu Komunikacyjnego ma pełnić Piotr Malepszak. Dwa dni wcześniej ze stanowiska zrezygnował Jacek Bartosiak, który szefował spółce przez cztery miesiące.
Zobacz wideo

O powołaniu nowego p.o. poinformował Mikołaj Wild, pełnomocnik rządu ds. Centralnego Portu Komunikacyjnego. Decyzję podjęła rada nadzorcza spółki celowej CPK. Piotr Malepszak zasiadał wcześniej w jej zarządzie.

Zmiany w CPK

Jeszcze w lutym Piotr Malepszak jako członek zarządu spółki CPK przypominał o aktualnym stanie infrastruktury. Podkreślał, że na koniec 2018 r. w Polsce łączna długość nowych dróg ekspresowych i autostrad wybudowanych po 1989 r. przekroczyła 3,7 tys. km.

Jeśli chcemy realnie myśleć o rozwoju kolei i zwiększyć udział tego transportu w łącznej liczbie przewożonych towarów i osób to musimy myśleć o nowej infrastrukturze kolejowej

- podkreślał Piotr Malepszak na w wywiadzie dla miesięcznika "Rynek Kolejowy".

 

Projekt trwa

Jacek Bartosiak, który od października 2018 r. stał na czele spółki odpowiedzialnej za budowę CPK, zrezygnował ze stanowiska 19 lutego. Swoją decyzję uzasadnił względami osobistymi. Składając rezygnację podkreślił, że jego opinia co do konieczności budowy Centralnego Portu Komunikacyjnego pozostaje niezmienna.

Węzeł CPK ma być zlokalizowany między Warszawą a Łodzią, w gminie Baranów. 7 listopada 2017 r. koncept został przyjęty uchwałą Rady Ministrów. 2 czerwca 2018 r. specjalną ustawę podpisał prezydent Andrzej Duda. Port ma być gotowy w 2027 r. Jego projekt zakłada budowę też łącznie 1,3 tys. km nowych linii kolejowych.

Więcej o: