Białoruś chce pożyczyć od Rosji 600 mln dolarów. Przeznaczy je na spłatę długu wobec... Rosji

Białoruś poprosiła Rosję o udzielenie kredytu w wysokości 600 milionów dolarów. Pożyczone pieniądze mają pójść na refinansowanie zobowiązań kredytowych wobec Rosji w tym roku.
Zobacz wideo

Minister finansów Białorusi Maksim Jermałowicz zaznaczył, że Rosja nie podjęła decyzji w sprawie udzielenia nowego kredytu. Jego zdaniem w tegorocznym budżecie Rosji pieniądze na ten cel zostały jednak zarezerwowane.

Według mińskich mediów zadłużenie zagraniczne Białorusi wynosi około 17 miliardów dolarów, w tym ponad jedna trzecia to dług wobec Moskwy.

Putin chce trzymać Białoruś blisko

Wcześniej rosyjscy politycy rządowi oficjalnie mówili, że Rosja uzależnia dalszą pomoc finansową dla Białorusi od pogłębienia integracji. Niezależni białoruscy komentatorzy twierdzą z kolei, że Rosja chce w ten sposób wchłonąć Białoruś.

W ostatnich miesiącach odbyło się kilka bezpośrednich rozmów między prezydentami Władimirem Putinem i Aleksandrem Łukaszenką, ale ich wyniki nie są szerzej znane.

Prezydent Łukaszenka oznajmił niedawno, że niepodległość jest głównym osiągnięciem Białorusi i jest z tego powodu dumny.

Więcej o: