Donald Tusk zapowiada przedłużenie rozmów w sprawie brexitu. "Zaapeluję do 27."

Donald Tusk, szef Rady Europejskiej, zareagował na wczorajsze głosowanie w brytyjskim parlamencie. Zapowiedział, że podejmie działania, które mają na celu przedłużenie rozmów dotyczących brexitu.
Zobacz wideo

Wczorajsze głosowanie, które odbyło się w brytyjskim parlamencie wciąż nie rozstrzygnęło kwestii opuszczenia Unii przez Wielką Brytanię. Impas próbuje przełamać Donald Tusk. Oświadczył on, że spróbuje skłonić kraje UE do przedłużenia rozmów.

W trakcie moich konsultacji przed szczytem UE zaapeluję do unijnej 27., aby rozważyła przedłużenie rozmów, jeśli Wielka Brytania uzna za zasadne ponowne przeanalizowanie swojej strategii dotyczącej tworzenia konsensusu związanego z brexitem

- stwierdził na Twitterze. 

Unia zakłada tylko dwa scenariusze "rozwodu"

Wczorajsze głosowanie skomentowała Komisja Europejska. Ponownie wyraziła jasne stanowisko. Stwierdziła, że istnieją tylko dwa sposoby na opuszczenie wspólnoty: z umową, albo bez umowy. 

Brytyjczycy nie powiedzieli 'tak'

Podczas wieczornego głosowania Brytyjczycy przyjęli jedynie polityczną deklarację, wedle której nie godzą się na twardy brexit. Z prawnego punktu widzenia sytuacja Zjednoczonego Królestwa się nie zmienia - jeśli kraje UE nie zgodzą się na przesunięcie daty twardy brexit nastąpi 29 marca.

Czytaj też: Danuta Huebner o brexicie: Zaczyna nas już trochę irytować beztroska brytyjskich polityków

Jedynym wyjściem z sytuacji jest przyjęcie umowy wynegocjowanej pomiędzy Theresą May a przedstawicielem UE. Komisja Europejska podkreśla, że "wciąż jest gotowa je podpisać". Pomimo kilkukrotnych prób szefowej rządu nie udało się jednak przekonać parlamentu do ratyfikacji porozumienia. 

Czytaj też: "Twardy brexit" wciąż możliwy. O losie Wielkiej Brytanii może zdecydować... przypadek

Scenariuszy najbliższych wydarzeń jest więcej. Największym ryzykiem dla Wielkiej Brytanii i Unii jest "rozwód" bez zawierania jakiejkolwiek umowy. Sprawiłoby to, że z dnia na dzień przestałyby obowiązywać wszelkie porozumienia - dotyczące handlu, granic, zdrowia etc.

Więcej o: