500 plus na pierwsze dziecko coraz bliżej. Znamy szczegóły programu. Znika kryterium dochodowe

Od lipca zasiłek wychowawczy 500 plus ma być wypłacany także na pierwsze dziecko bez kryterium dochodowego. Premier Mateusz Morawiecki i minister rodziny Elżbieta Rafalska ogłosili szczegóły programu.
Zobacz wideo

Wypłata zasiłku na każde dziecko oznacza, że znika kryterium dochodowe, zgodnie z którym 500 plus na pierwsze dziecko przysługiwało tylko tym rodzinom, w których dochód nie przekraczał 800 zł na osobę lub 1200 zł w przypadku wychowywania dziecka niepełnosprawnego.

Jak wyjaśniła minister Elżbieta Rafalska, po rozszerzeniu programu skorzysta z niego 6,8 mln dzieci. Poinformowała, że do tej pory korzystało z niego pół miliona polskich jedynaków, teraz świadczenie otrzymają dodatkowo dwa miliony dzieci.

500 plus na pierwsze dziecko. Wnioski od 1 lipca

Aby otrzymać świadczenie trzeba złożyć wniosek. Od 1 lipca za pośrednictwem internetu, a od 1 sierpnia w wersji papierowej - wyjaśniła minister Rafalska. Dodała, że samorząd będzie miał 3 miesiące na wydanie decyzji, ale jeżeli decyzja zostanie wydana po 3 miesiącach, świadczenie wypłacone zostanie z wyrównaniem od 1 lipca. Według minister nic nie stoi na przeszkodzie, by gminy wnioski rozpatrzyły szybciej tym bardziej, że są one uproszczone.

Mateusz Morawiecki wyraził nadzieję, że projekt Rodzina 500 plus na pierwsze dziecko będzie bardzo dobrze odebrany. Zaznaczył, że ten program jest długoterminową inwestycją w nasze dzieci. Premier dodał, że dzisiejszy stan finansów pozwala na realizowanie programów prospołecznych, prorozwojowych.

Więcej o: