Twardy brexit może być problemem dla Polaków pracujących w Wielkiej Brytanii. Najgorsza jest niepewność

Brak zdolności porozumienia między brytyjskimi politykami prowadzi do twardego brexitu - uważa Piotr Arak z Polskiego Instytutu Ekonomicznego. Taki scenariusz zagroziłby ponad 40 tys. miejsc pracy w Polsce, nie wiadomo też, co stałoby się z Polakami mieszkającymi w Wielkiej Brytanii.

Wielka Brytania jest istotnym partnerem gospodarczym Polski, więc koszt wyjścia bez umowy, czyli tak zwanego twardego brexitu, będzie dla nas bardzo duży. Przywrócenie  granic między UE a Wielką Brytanią spowoduje na przykład, że na niektóre produkty może być nałożone cło w wysokości 20 proc.

Twardy brexit to ryzyko dla polskiej gospodarki

Polski Instytut Ekonomiczny szacuje, że w przypadku realizacji tego czarnego scenariusza pracę w Polsce może stracić ponad 46 tysięcy osób. W takiej sytuacji na nasz kraj przypadłoby ponad 10 proc. redukcji zatrudnienia w skali unijnej. Znaleźlibyśmy się pod tym względem na trzecim miejscu, po Niemczech, gdzie zatrudnienie mogłoby stracić 102,9 tys. osób i Francji, w której twardy brexit wyciąłby 49,8 tys. miejsc pracy.

Problem dla Polaków w Wielkiej Brytanii

W naszym kraju zwolnienia dotknęłyby przede wszystkim branżę spożywczą, usługową i motoryzacyjną. Problem mogliby mieć też pracujący na Wyspach Polacy - jest ich ponad milion.

Bez dealu tak naprawdę nie wiemy, na jakich zasadach oni będą mogli świadczyć pracę. To będzie tylko i wyłącznie dobra wola rządu brytyjskiego i ustawodawcy, czyli parlamentu, żeby ustalić te zasady pracy na podobnych warunkach

- mówi Piotr Arak.

I dla mieszkających w Wielkiej Brytanii Polaków, i dla przedsiębiorców najgorsza jest niepewność. Starcia polityczne między brytyjskimi politykami powodują takie zamieszanie informacyjne, że nie nawet politycy czy ekonomiści przestają się w tym orientować. O co w tym wszystkim chodzi? Czego mogą obawiać się polscy emigranci na Wyspach? Obejrzyj całą rozmowę z Piotrem Arakiem:

Zobacz wideo
Więcej o:
Komentarze (88)
Twardy brexit może być problemem dla Polaków pracujących w Wielkiej Brytanii. Najgorsza jest niepewność
Zaloguj się
 • prokuraturarejonowa

  Oceniono 18 razy 14

  Twardy Brexit to będzie katastrofa gospodarcza dla GB. Już teraz aktywa City zostały przetransferowane na kontynent. Bo twardym Brexicie na pewno nie wrócą do GB.

  Chaos po twardym Brexicie spowoduje że brytyjskie przedsiębiorstwa dalej będą się wstrzymywały z inwestycjami przez kolejne kilkanaście miesięcy tak jak przez ostatnie trzy lata. A w tej sytuacji ich moce produkcyjne spadną jak w okresie Wielkiego Kryzysu. W najgorszym wypadku brytyjska gospodarka może się skurczyć do rozmiarów Hiszpanii.

 • topiramax

  Oceniono 16 razy 12

  O co ten rwetes? Przecież teraz w RP ma być jak w "sercu Europy" lepiej niż w UK.

 • darjen77

  Oceniono 10 razy 10

  Polacy mieszkający w UK od wielu lat nie będą mieli żadnych problemów. Natomiast kraje eksportujące do UK jak Polska bardzo dużo stracą

 • czemublokujecie_mikonto

  Oceniono 14 razy 8

  Bieda, bo Bolandczycy nie zdążyli sobie jeszcze wyrobić kontaktów biznesowych, ale też nie potrafią zebrać truskawek, schłodzić je w ciągu pół godziny od zbioru i przewieźć do sklepów, gdzie na chłodzonym stoisku byłyby oferowane klientom, albo zawieźć chłodnią do UK i sprzedać sieci, hurtem etc.
  Co do ceł to UK ogłosiła, że cła na większość importowanych produktów zostaną zniesione, więc spokojnie do UK można będzie sprzedawać. Ludzie tam mieszkają już ponad 10lat, to tylko będzie zahamowany napływ nowych. Prawdziwych patriotów w UK nie potrzeba, już jest ich zbyt wielu, na szczęście Międlara UK nie wpuściła. Wiedzieli co to za osobnik.

 • d1r3ct

  Oceniono 9 razy 7

  I dobrze, ludzie głosowali za wyjściem niech wychodzą. Polacy i to nawet pracujący w Wielkiej Brytanii...też jako imigranci popierali i popierają partie antyunijne więc niech się nie dziwią. Co innego krytykować rzeczowo i chcieć zmian, przedstawić ich plan. A większość krzyczy jakby pogłupieli, że całe zło świata jest winą Unii Europejskiej. To niech się z Unii wypiszą i tyle. Najbardziej bawią Polacy pracujący w Anglii i głosujący na PiS, Kukiza, Narodowców.

 • m.godwin

  Oceniono 5 razy 5

  Co tam milion Polaków, poradzą sobie, zdolne chłopy. Uderzy przede wszystkim w 60 milionów Brytyjczyków, w dużej mierze jeszcze nieświadomych tego faktu. I kompletnie bezradnych.

 • el.commendante

  Oceniono 15 razy 5

  Żadnego Brexitu nie będzie, UK wróci do UE tracąc wszystkie przywileje jakie mieli do tej pory. :o)
  Zrozumcie durni wrogowie Europy, ze z UE się nie wychodzi! :oD

 • wujekdolf

  Oceniono 4 razy 4

  problem jest taki : ciule "napędzane" przez bandę trolli zafundowały brytolom niezłą "imprezę" - nie do końca da się z tego wyjść z twarzą - parunastu brytoli pożegna się ze stołkami ale brexitu nie będzie - nikomu to się nie opłaca - niech zapamiętają to i kolejny raz nie dają decydować o ważnych rzeczach kretynom.

 • nieudocznik

  Oceniono 3 razy 3

  Przygladam sie z bliska na razie widac spowolnienie. Mieszkania ktore projektujemy przestaly sie sprzedawac nie dla tego ze nie ma chetnych ale dlatego ze oni czekaja. Duzo zagranicznych inwestorow czeka co sie wydazy bo jezeli przy twardym Brexit funt spadnie znaczaco to kupia te mieszkania znacznie taniej. To jest miejsce gdzie rekiny kupuja w kryzysie a sprzedaja jak ceny znowu rosna.

Aby ocenić zaloguj się lub zarejestrujX