Urząd Ochrony Danych Osobowych mógł zamknąć usługę Twój e-PIT. Czerwińskiej grozi kara

Gdyby nie szybka reakcja Ministerstwa Finansów, prezes Urzędu Ochrony Danych Osobowych mógł "zamknąć" usługę Twój e-PIT - informuje w rozmowie z money.pl Monika Krasińska z UODO.

Usługa Twój e-PIT ruszyła 15 lutego. W jej ramach podatnicy mają dostęp do swoich wstępnie wypełnionych zeznań podatkowych za 2018 r. Z usługi skorzystało już ponad milion osób.

Do platformy Twój e-PIT można było zalogować się poprzez profil zaufany albo podając swój PESEL, kwotę przychodów z zeznania za 2017 r., i kwotę przychodów od jednego z pracodawców w 2018 r. I właśnie co do tej drugiej metody uwierzytelniania, już kilka dni po starcie usługi, pojawiły się poważne wątpliwości. "Dziennik Gazeta Prawna" zwrócił bowiem uwagę, że jeśli pracownik w roku 2017 uzyskiwał dochody wyłącznie od jednego pracodawcy, a w 2018 nadal był u niego zatrudniony chociaż przez jeden dzień, to tenże pracodawca (prezes, księgowa itd.) ma wszystkie potrzebne dane, aby wejść na konto pracownika w platformie Twój e-PIT. Tam mógł poznać np. dochody pracownika z innych źródeł, a teoretycznie także nawet coś pozmieniać w jego zeznaniu.

Ministerstwo Finansów bardzo szybko załatało tę lukę, dodając do procesu logowania obowiązek podania kwoty zwrotu lub dopłaty z zeznania za 2017 r. Teraz okazuje się, że gdyby nie natychmiastowa reakcja resortu, możliwość rozliczania PIT-ów poprzez platformę Twój e-PIT, przynajmniej dla osób nielogujących się profilem zaufanym, mogła być zablokowana przez Urząd Ochrony Danych Osobowych.

Dzięki szybkiej reakcji Ministerstwa Finansów prezes UODO nie skorzystał ze swoich uprawnień. Mógł postanowieniem wstrzymać proces przetwarzania danych osobowych przez tę platformę, ograniczając np. tylko do przechowywania danych tam zawartych

- powiedziała w money.pl Monika Krasińska z Urzędu Ochrony Danych Osobowych. Krasińska dodawała, że system Twój e-PIT "jest potrzebny z punktu widzenia interesu podatników, ale chyba nie do końca przemyślany z punktu widzenia ochrony danych osobowych". 

W UODO trwa analiza pod kątem staranności Ministerstwa Finansów jako administratora danych. Prezes UODO wyjaśnia tę kwestię z resortem. Zgodnie z przepisami za naruszenie zasad ochrony danych osobowych prezes UODO może nałożyć karę w wysokości do 100 tys. zł. Jako że administratorem danych osobowych w systemach podatkowych odpowiedzialnym za ich przetwarzanie jest minister finansów, to kara mogłaby być nałożona personalnie na Teresę Czerwińską.

Czytaj też: Twój e-PIT. Łatwo o gafę i dużo niższy zwrot podatku. Ministerstwo Finansów wyjaśnia

Więcej o:
Komentarze (22)
Urząd Ochrony Danych Osobowych mógł 'zamknąć' usługę Twój e-PIT. Czerwińskiej grozi kara
Zaloguj się
 • nobbi

  Oceniono 16 razy 14

  Jak się podasz do dymisji to nałożymy na ciebie 100 tyś kary.Więc realizuj 5 Kaczyńskiego i nie fochuj tu

 • andrzejmichalak

  Oceniono 8 razy 8

  kara w tym przypadku dla P.Minister (śmieszne)...myślę że rezygnuje z Urzędu z innych powodów.......znaczących dla Obywateli.....

 • pere_noel

  Oceniono 13 razy 7

  interesuje mnie jak wyglądała analiza ryzyka (obowiązkowa w RODO) dla tego systemu...

 • kaczyzmowi_stop

  Oceniono 6 razy 6

  Widać pani Czerwińska naraziła się geniuszowi z Żoliborza, kontestując jego wesołą piątkę. Znaleźli haka, żeby ustawić ją do pionu. Nic z tego. Uważam, że pani Czerwińska ma gdzieś fochy Kaczyńskiego i odejdzie z tej złodziejskiej ekipy.

 • 11krzych

  Oceniono 3 razy 1

  Oddać system Twój e-PIT w administrowanie jakiejś fundacji kościelnej, na przykład rydzykowi. Przepisy RODO kościoła nie dotyczą, gdyż trudno żeby ustawodawca państwa okupowanego narzucał jakieś przepisy okupantowi.

 • mybox

  Oceniono 3 razy 1

  Czyżby szykują "bat" na Teresę Czerwińską?

 • ola-blue

  Oceniono 7 razy 1

  Czy ten PiS nigdy nie słyszał o szacowaniu ryzyk dla każdego przedsięwzięcia? Te pisie aparatczyki zawsze w opozycji do nowoczesnego zarzadzania ,gdy cały się się uczy nowoczesnych technik.

 • mariner4

  0

  Wypełniam formularz prawidłowo, ale system to odrzuca i po 3 próbach blokuje dostęp

Aby ocenić zaloguj się lub zarejestrujX