Strajk pracowników obsługujących 500 plus coraz bliżej. Rząd tnie koszty, część urzędników może stracić pracę

Strajk wśród pracowników zajmujących się obsługą programu 500 plus jest coraz bardziej realny. Organizacja zrzeszająca pracowników socjalnych zapowiada zaostrzenie protestu trwającego od listopada. Powodem są planowane cięcia kosztów, przez które jedni mogą stracić pracy, a drudzy mieć więcej obowiązków.
Zobacz wideo

Strajk nauczycieli może nie być ostatnim, z jakim poradzić będzie musiał sobie rząd PiS. Polska Federacja Związkowa Pracowników Socjalnych i Pomocy Społecznej (PFZPSiPS), która prowadzi akcję protestacyjną od listopada, zapowiada zaostrzenie działań. 

Rozpoczynamy zbieranie deklaracji dotyczących udziału związków zawodowych oraz osób niezrzeszonych w ogólnopolskim strajku pomocy społecznej.

Wypłaty 500 plus zagrożone?

W gronie osób, które mogą przystąpić do strajków znajdują się pracownicy odpowiedzialni za obsługę programu "500 plus". Federacja uważa bowiem, że ta grupa jest zaniedbywana przez państwo. 

Protest Pracowników Pomocy Społecznej jest odpowiedzią na wieloletnie zaniedbania w sferze pomocy społecznej, ale także na trwające lekceważenie i ignorowanie naszych postulatów przez Ministerstwo Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej.

- czytamy na stronie organizacji. Federacja stwierdza  też, że dotychczasowe akcje protestacyjne takie jak pikieta w Warszawie, Czarny Tydzień w Pomocy Społecznej okazały się sukcesem. 

Jednocześnie federacja wyjaśnia, że pomimo słabo zorganizowanych związków zawodowych akcja protestacyjna ma sens. Jako przykład wskazywani są nauczyciele -  400 tys. pracowników oświaty nie należących do żadnego związku zawodowego, ale ma prawo przyłączać się do strajku. 

Czytaj też: PiS wspiera głównie najbiedniejszych? Nowe 500 plus wywróci tę logikę do góry nogami

Więcej pracy, mniej pieniędzy

PFZPSiPS jest zaniepokojona zmianami, jakie mają zajść w programie "500 Plus". Świadczeniem, zgodnie z tym co obiecał Jarosław Kaczyński, objęte ma być również pierwsze dziecko. Jednak jak tłumaczą pracownicy socjalni projekt rządu zakłada także procentowe zmniejszenie dotacji do kosztów obsługi programu Rodzina 500+. Zmiany mogą doprowadzić do redukcji etatów w mniejszych gminach. Oznaczać to może więcej pracy dla urzędników. 

Koszt programu "Rodzina 500 plus" w roku 2018 wyniósł 24,5 mld zł. W 2017 resort rodziny na promocję i obsługę projektu wydał 400 mln zł. Rozszerzenie świadczenia na pierwsze dziecko podniesie koszty projektu w przyszłym roku do 40 mld zł. 

Zobacz wideo