Były ambasador Polski we Francji o Notre Dame: "Niewiarygodne uzewnętrznienie wiary"

Robert Kędzierski
Pożar katedry Notre Dame wywołał poruszenie na całym świecie. Andrzej Byrt, były ambasador Polski we Francji, wyjaśnia, dlaczego zarówno nasz kraj jak i Europa poniosły wielką stratę. - Budynki to nie są jedynie bryły, to wyraz zdolności człowieka do kreowania rzeczywistości - mówi w rozmowie z Gazeta.pl

Pożar katedry Notre Dame we Francji to jedno z najbardziej dojmujących zdarzeń w najnowszej historii Europy. O komentarz do sytuacji poprosiliśmy Andrzeja Byrta, byłego ambasadora Polski we Francji, a wcześniej długoletniego prezesa Międzynarodowych Targów Poznańskich.

Jak opisać to, co wydarzyło się w poniedziałek we Francji?

Przyczyny pożaru ustalą odpowiednie służby, jednak już dziś wiemy, że ponieśliśmy wielką stratę. Nie tylko Francja, ale również Polska i cała Europa, która przywiązuje wagę do swoich chrześcijańskich korzeni. 

Dlaczego Notre Dame jest tak istotna dla europejskiej tożsamości? 

Warto pamiętać, że Notre Dame powstała według ówcześnie najnowocześniejszej technologii. Jest dowodem na to, że myśl ludzka zawsze usiłuje wyrazić to, co niewyrażalne. Warto pamiętać o tym, że budynki to nie są jedynie bryły, to wyraz zdolności człowieka do kreowania rzeczywistości.

Kościoły odgrywają tu szczególną rolę?

W szczególności kościoły, bo dzięki nim chrześcijańska Europa dawała dowód swojej wielkości. To kult religijny doprowadził do niewiarygodnych, materialnych uzewnętrznień wiary. 

Czy Polacy mogą mieć jakąś refleksję po poniedziałkowych wydarzeniach? 

Wielkie pożary się zdarzały, również w Polsce, która straciła przecież tyle obiektów, w tym i religijnych, najczęściej niszczonych przez najeźdźców. My je odtworzyliśmy i spoglądamy dziś na nie jak na pamiątkę dawnych czasów.

Teraz to samo czeka Francję?

Dokładnie, tak samo będzie we Francji. Chociaż odbudowa po katastrofie spowodowanej drobnym incydentem, jakimiś problemami z remontem, zajmie lata i będzie sporo kosztować, to Francja katedrę odbuduje. 

Czytaj też: Para Francuzów pozbywa się willi wartej 1,5 mln euro. Chcą... 13 euro. Zdobycie jej może nie być proste

Pożar katedry

Pożar katedry Notre Dame w Paryżu wybuchł w poniedziałek około godziny 19. Zaczął się w okolicach dachu, gdzie od jakiegoś czasu trwał remont. Po zaledwie godzinie zawaliła się słynna iglica katedry, a później zawalił się dach. Według ekspertów z pożogi ocalała większość zabytków, m.in. słynne organy. Jak na razie zebrano też około 700 milionów euro na odbudowę świątyni.

Więcej o:
Komentarze (100)
Były ambasador Polski we Francji o Notre Dame: "Niewiarygodne uzewnętrznienie wiary"
Zaloguj się
 • lukasz_patrykus

  Oceniono 42 razy 32

  Akurat było zupełnie odwrotnie, Europa stała się wielka w czasach Oświecenia i rewolucji przemysłowej, odchodząc od feudalnego sposobu funkcjonowania społeczeństw narzuconego przez KK, na korzyść wolności osobistej, edukacji i rozwoju jednostki...

 • dolorek

  Oceniono 21 razy 15

  Tak, tak. Uzewnętrznieniem głębokiej wiary w opatrzność boską są przecież piorunochrony na kościołach.

 • kemor234

  Oceniono 18 razy 14

  Uzewnętrznienie wiary. Toż to pierdoły. Jakieś.
  Przepych w kościołach miał peszyć i onieśmielać "wiernych". A raczej lud ciemny, który na to wszystko łożył.

 • silthor

  Oceniono 19 razy 13

  Zaczynamy już mieć do czynienia ze skrajnie przesadonym dramatyzmem. Spalił się dach, zwaliła się część sklepienia, ale katedra wciąż stoi. Znakomita większość jej substancji i wspaniałości pozostała nietknięta, prawie wszystkie zabytki wyszły bez uszczerbku, a tu dramatyzm jakby cały Paryż spłonął wraz z zawartością Luwru.

 • Marek Beatlemarek

  Oceniono 12 razy 12

  Co za brednie.
  Zniewolenie,ubezwłasnowolnienie umysłowe i fizyczne. Ponad 1000 lat w brudzie,smrodzie,biedzie....
  Niektórym,szczególnie w Polsce jeszcze to zostało.

 • sanczozlamanczo

  Oceniono 23 razy 11

  jak zwykle u "wiernych" tygodniowy zryw a potem jak zwykle nienawiść do każdego myślącego inaczej

 • justas32

  Oceniono 12 razy 8

  Z tą wiarą to bez przesady. Sam jestem ateistą a pożar Notre Dame bardzo mnie poruszył ...

 • n29a

  Oceniono 16 razy 8

  "niewiarygodnych, materialnych uzewnętrznień wiary. " - brzmi jak sprzeczność. Ale to nie niespodzianka w świecie religii.

  PS. W żadnym wypadku nie cieszę się z pożaru.

 • lindhorst1

  Oceniono 9 razy 7

  W cokolwiek by Europa wierzyła, budowałaby takie obiekty. Uwierzyła - chyba na swoje nieszczęście - akurat w chrześcijaństwo, więc wznosiła świątynie chrześcijańskiemu Bogu. To nie "uzewnętrznienie wiary", tylko uzewnętrznienie możliwości ludzkiego umysłu, który w głębokim średniowieczu potrafił wznosić takie budowle (starożytni też zresztą umieli). Katolicyzm tolerował te umiejętności, bo tez ich potrzebował, ale zasadniczo manifestacje tego twórczego ducha zwalczał, jak mógł. Uzasadniając swoim autorytetem przez stulecia de facto niewolniczy system feudalny. W pełni uzewnętrznić mogły się te ludzkie zdolności dopiero wtedy, gdy chrześcijaństwo zaczęło słabnąć. A jeśli dziś ludzie na całym świecie tak ochoczo zrzucają się na odbudowę katedry (i słusznie!), to czynią to nie z przywiązania do chrześcijaństwa, lecz z szacunku dla wielkości tego właśnie ludzkiego ducha. Którego wielkość przejawia się i w tym, że od chrześcijaństwa w końcu zdołał się wyzwolić (choć niestety nie wszędzie).

Aby ocenić zaloguj się lub zarejestrujX