PKP Intercity ma problem z pociągami. Przed Wielkanocą blisko połowa dartów wykluczona z ruchu

PKP Intercity musi się zmagać z brakiem taboru. Tuż przed świętami blisko połowa pociągów Pesa Dart jest wyłączona z użytku. Sprzedaż biletów na część połączeń została wstrzymana. Mamy najświeższe informacje o tym, jakie składy są uszkodzone i listę połączeń objętych zmianami.
Zobacz wideo

"Rzeczpospolita" informuje o problemach z taborem, jakie tuż przed okresem świątecznym dotknęły PKP Intercity. Okazuje się, że 12 z 20 posiadanych przez spółkę składów Pesa Dart jest wyłączonych z ruchu. W części nastąpiły awarie, w innych doszło do odspojenia poszycia pojazdu. Problemy dotyczą też części lokomotyw oraz dostępności elektrycznych zespołów trakcyjnych, które zastępują przestarzałe składy z wagonami.

Na skutek problemów, Intercity na pewien czas musiało wstrzymać sprzedaż biletów na część tras - m.in. Warszawa-Kraków, Kraków-Gdynia, Kraków-Poznań, Wrocław-Warszawa i Poznań. 

W rozmowie z naszą redakcją Agnieszka Serbeńska z biura prasowego PKP Intercity poinformowała, że na naprawy powypadkowe zostały wyłączone dwa pojazdy Pendolino (ED250). Jednym z nich jest Pendolino uszkodzone w wypadku pod Ozimkiem i wkrótce będzie transportowane do włoskiego zakładu Alstom. Drugie Pendolino wymaga naprawy w wyniku najechania na zerwaną sieć trakcyjną. Ponadto jeden pojazd powróci do użytku we wtorek. Kolejne składy został wyłączone z ruchu z uwagi na montaż WiFi i badania homologacyjne.

We wtorek w użytku jest 13 z 20 składów Pesa Dart (ED161). Spośród wyłączonych pojazdów jeden wymaga naprawy powypadkowej. Natomiast z powodu odspojenia na poszyciu pudeł obecnie jest wyłączonych  sześć pojazdów. Łącznie pojazdów wykluczonych było siedem, ale jeden wrócił już do ruchu. Naprawa przeprowadzana jest zgodnie z procedurą przedstawioną przez producenta i zaakceptowaną przez Jednostkę Badawczą (IPSz). Zakres i realizacja napraw jest na bieżąco monitorowana.

W eksploatacji jest też osiem z dziesięciu lokomotyw EU44. Na ukończeniu jest naprawa dziewiątej lokomotywy EU44 – powróci w najbliższym czasie.

 

Będzie unijne finansowanie

PKP Intercity w 2018 roku podpisały lub rozszerzyły umowy na zakup lub unowocześnianie taboru na ponad 2 mld złotych. Wśród nowych nabytków znalazło się 26 wagonów po modernizacji, którą dla przewoźnika przeprowadza H. Cegielski - Fabryka Pojazdów Szynowych w Poznaniu.

Czytaj też: Blisko miliard euro dotacji z Unii na polskie szpitale, drogi i kolej. Jest decyzja Brukseli

Na początku roku kolejom w Polsce przyznano 58 milionów euro na modernizację 152 wagonów pasażerskich i zakup 20 lokomotyw elektrycznych przez spółkę PKP Intercity. Ponadto za prawie 39 milionów euro będzie można kupić 16 elektrycznych pociągów dla aglomeracji warszawskiej. 

Zanim wyruszysz w podróż sprawdź

Informację o dostępności biletów na pociągi obsługiwane przez pojazdy Pesa Dart dostępna jest na stronie internetowej Intercity.pl w zakładce "Komunikaty". Lista połączeń jest aktualizowana na bieżąco. W sieci są też informacje o zmianach wprowadzonych na wtorek i środę (16-17 kwietnia).

Zobacz wideo
Więcej o: