500 plus na pierwsze dziecko bez kryterium dochodowego. Jest podpis prezydenta

Prezydent podpisał ustawę rozszerzającą program "Rodzina 500 Plus" także na pierwsze dziecko bez względu na dochody rodziny. Od lipca program obejmie łącznie 6,8 mln dzieci.
Zobacz wideo

Ze świadczenia będą mogły skorzystać wszystkie dzieci do 18. roku życia - łącznie ok. 6,8 mln. Wnioski elektroniczne będzie można składać od 1 lipca. Także już od lipca mogą być wypłacane środki - aczkolwiek to zależy od szybkości rozpatrywania wniosków przez samorządy. Możliwe, że środki trafią do rodziny później, ale z wyrównaniem od lipca. Podobnie, jeśli wnioski zostaną złożone np. w sierpniu lub wrześniu, rodzice otrzymają wtedy świadczenie z wyrównaniem od lipca. 

Przyjęta nowelizacja wydłuża także - z jednego do trzech miesięcy - termin na składanie wniosków o świadczenie na nowo narodzone dziecko. Dzięki zmianie przepisów zachowana zostanie też ciągłość świadczenia drugiemu rodzicowi w przypadku śmierci rodzica. 

Do tej pory z 500 plus korzystało ok. 53 proc. dzieci w Polsce. Świadczenie wypłacane na pierwsze dziecko przysługiwało po spełnieniu kryterium dochodowego - 800 zł netto miesięcznie na osobę w rodzinie lub 1200 zł netto w rodzinie, której członkiem jest dziecko z niepełnosprawnością. Dopiero na drugie i kolejne dziecko 500 plus było wypłacane bez kryterium dochodowego.

Jak szacuje Ministerstwo Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej, program Rodzina 500 Plus będzie kosztował w 2019 r. dodatkowe 9,6 mld zł. W kolejnych latach dodatkowy koszt finansowania programu bez kryterium dochodowego wyniesie ok. 20 mld zł. W sumie będzie to 41 mld zł rocznie.

Czytaj też: PiS wspiera głównie najbiedniejszych? Nowe 500 plus wywróci tę logikę do góry nogami

Zobacz wideo
Więcej o: