500 plus na pierwsze dziecko bez kryterium dochodowego. Jest podpis prezydenta

Prezydent podpisał ustawę rozszerzającą program "Rodzina 500 Plus" także na pierwsze dziecko bez względu na dochody rodziny. Od lipca program obejmie łącznie 6,8 mln dzieci.
Zobacz wideo

Ze świadczenia będą mogły skorzystać wszystkie dzieci do 18. roku życia - łącznie ok. 6,8 mln. Wnioski elektroniczne będzie można składać od 1 lipca. Także już od lipca mogą być wypłacane środki - aczkolwiek to zależy od szybkości rozpatrywania wniosków przez samorządy. Możliwe, że środki trafią do rodziny później, ale z wyrównaniem od lipca. Podobnie, jeśli wnioski zostaną złożone np. w sierpniu lub wrześniu, rodzice otrzymają wtedy świadczenie z wyrównaniem od lipca. 

Przyjęta nowelizacja wydłuża także - z jednego do trzech miesięcy - termin na składanie wniosków o świadczenie na nowo narodzone dziecko. Dzięki zmianie przepisów zachowana zostanie też ciągłość świadczenia drugiemu rodzicowi w przypadku śmierci rodzica. 

Do tej pory z 500 plus korzystało ok. 53 proc. dzieci w Polsce. Świadczenie wypłacane na pierwsze dziecko przysługiwało po spełnieniu kryterium dochodowego - 800 zł netto miesięcznie na osobę w rodzinie lub 1200 zł netto w rodzinie, której członkiem jest dziecko z niepełnosprawnością. Dopiero na drugie i kolejne dziecko 500 plus było wypłacane bez kryterium dochodowego.

Jak szacuje Ministerstwo Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej, program Rodzina 500 Plus będzie kosztował w 2019 r. dodatkowe 9,6 mld zł. W kolejnych latach dodatkowy koszt finansowania programu bez kryterium dochodowego wyniesie ok. 20 mld zł. W sumie będzie to 41 mld zł rocznie.

Czytaj też: PiS wspiera głównie najbiedniejszych? Nowe 500 plus wywróci tę logikę do góry nogami

Zobacz wideo
Więcej o:
Komentarze (75)
500 plus na pierwsze dziecko bez kryterium dochodowego. Jest podpis prezydenta
Zaloguj się
 • kataryniarski

  Oceniono 14 razy 10

  Duda podpisał...

  raz nie podpisał to go upokorzyli i za kare przez pół roku w kraju musiał siedzieć i żyrandola pilnować - wszelkie wizyty zagraniczne mu anulowali! :D

 • zanimmnieznowzbanuja

  Oceniono 13 razy 9

  Wyplata swiadczen "socjalnych" bez wzgledu na dochody to zwykla patologia, zamiast 500+ mogloby byc 1000+ ale dla naprawde potrzebujacych. Tlumaczenie ze wszystkie "dzieci sa rowne" to jakis absurd bo dziecko "kasjerki z marketu" nawet z dotatkiem 1000+ nigdy nie zrowna sie z dzieckie prezesow spolek skarbu panstwa poslow czy europoslow. Tzw. "pomoc" MOPS-u nie przysluguje po przekroczeniu ustawowego minimum o jakies drobne kwoty ............... dlaczego wiec 500+ ma byc dodatkiem do 10-50 tys pensji rodzica?
  Dla mnie 500 czy 1000 zyla to nie sa jakies pieniadze wiecej potrafie w 1 dzien "przepic" ale sa ludzie dla ktorych te pieniadze musza starczyc na caly miesiac utrzymania. Jestem za pomoca socjalna ale ie zwyklym rozdawnictwem.

 • wujekdolf

  Oceniono 11 razy 9

  właśnie zaorał pisiornie :) jest dużo grup społecznych którym ta "piątka z kapelusza" kaczyńskiego się nie podoba :) pokażą to, oj pokażą :)

 • scypion_afrykanski

  Oceniono 9 razy 7

  - Za ustawą głosowało 379 posłów, 20 było przeciw, a 8 wstrzymało się od głosu.
  - Senat poparł bez poprawek rządową nowelizację ustawy

  Nie zapomnijcie o tym moi drodzy :D

Aby ocenić zaloguj się lub zarejestrujX