BNP Paribas idzie w Internet i "digitalny format". Zamknie 140 placówek w Polsce do końca tego roku

Jak poinformował prezes BNP Paribas Polska, bank zamknął do końca marca tego roku 109 placówek i planuje, że w całym roku będzie to ok. 140. Zrestrukturyzował też 36 oddziałów w I kwartale i kontynuuje ten proces.
Zobacz wideo

"Zamknęliśmy do końca marca 109 placówek od czasu fuzji prawnej (z Raiffeisen Bank Polska w dniu 31 października 2018 r.). Do końca marca 36 placówek działało w nowym, dygitalnym formacie. Na dzisiaj jest ich 56 i to będziemy kontynuować. Jeżeli od 1 listopada do końca marca zamknęliśmy 109 placówek, to widać gołym okiem, że ten proces toczy się w sposób systematyczny i dynamiczny" - powiedział podczas konferencji prasowej Przemysław Gdański, prezes BNP Paribas Polska.

Docelowo do końca tego roku bank przewidział zamknięcie łącznie 140 placówek w całym kraju. Gdański poinformował, że w trzecim kwartale instytucja wdroży nową platformę bankowości internetowej dla klientów.

Ona jest obecnie w fazie testowania. To pokryje nam największą lukę jakościową, którą mamy. Platforma zepnie wszystkich klientów bankowości detalicznej

- podsumował prezes BNP Paribas Polska.

Notowany na GPW bank obsługiwał 3,7 mln klientów pod koniec I kwartału 2019 r., co oznacza wzrost o ponad 35 proc. w skali roku. Liczba klientów spadła jednak o 1,3 proc. w ujęciu kwartalnym, co było związane z m.in. z procesem zamykania nieaktywnych rachunków.

Na koniec marca BNP Paribas Bank Polska posiadał 585 oddziałów bankowości detalicznej i biznesowej oraz 95 punktów obsługi klienta. Zatrudnienie w grupie wyniosło 10,9 tys. etatów na koniec I kwartału 2019 r.  

BNP Paribas jak Pekao SA

Zamykanie placówek bankowych to nie jest jednak nowy trend na polskim rynku. Banki się ciągle się unowocześniają i stawiają na nowe technologie. Niekiedy wiąże się to także z redukcją personelu, o czym np. informował w kwietniu bank Pekao.

Bank zapowiedział, że rozwiąże umowy o pracę z nawet 900 pracownikami. Porozumiał się w tej sprawie z organizacjami związkowymi. Zwolnienia grupowe ruszyły 26 kwietnia. Pekao szacuje koszty restrukturyzacji zatrudnienia na ok. 70-90 mln zł i utworzy rezerwę tej wysokości. 

Pekao wskazał, że restrukturyzacja jest konsekwencją wprowadzanej przez zarząd i zaakceptowanej przez radę nadzorczą strategii. Jej elementem jest proces transformacji, której cele to unowocześnienie, zwiększenie efektywności i centralizacja procesów. 

Zobacz wideo
Więcej o: