Abp Sławoj Leszek Głódź w wojsku był 15 lat, emeryturę dostaje jak za 35 lat

Arcybiskup Sławoj Leszek Głódź służył w wojsku przez 15 lat, ale jego emerytura wojskowa wynosi tyle, ile generała po 35 latach służby - donosi money.pl. Dlaczego? Być może sprawę dałoby się łatwo wyjaśnić, gdyby nie tylko zdawkowe wyjaśnienia MON, czy brak odpowiedzi kurii.
Zobacz wideo
Biskup generał Leszek Sławoj Głódź, zgodnie z ustawą z dnia 10 grudnia 1993 r. o zaopatrzeniu żołnierzy zawodowych oraz ich rodzin, jak każdy zwolniony z zawodowej służby wojskowej generał z pełną wysługą emerytalną powyżej 35 lat i w zależności od posiadanego stopnia może otrzymać emeryturę wojskową w przedziale od 10,760 zł do 17,725 zł brutto

- tłumaczyło w odpowiedzi na pytania money.pl Ministerstwo Obrony Narodowej.

Wątpliwości portalu wzbudziło jednak to, że abp Głódź wojskowym był tylko przez 15 lat - w latach 1991-2004 był biskupem polowym Wojska Polskiego, wcześniej odbył 2-letnią służbę zasadniczą. Skąd zatem emerytura jak za 35 lat? Jak relacjonuje, money.pl, od 21 maja nie otrzymał jednak wyjaśnienia tej kwestii, pomimo zapewnień o rychłej odpowiedzi.

Być może sprawę dałoby się łatwo dość wyjaśnić. Zgodnie ze wskazywaną przez MON ustawą, zasadniczo za 15 lat służby wojskowej przysługuje emerytura w wysokości 40 proc. jej wymiaru, ale "staż pracy" przed i po służbie wojskowej podnoszą ją maksymalnie do 75 proc. wymiaru. Podstawa wymiaru emerytury to zwykle uposażenie z ostatniego miesiąca zawodowej służby wojskowej. 

Za trzy lata składkowe dolicza się po 2,6 proc. podstawy wymiaru emerytury dla żołnierza, za kolejne po 1,3 proc. Łatwo policzyć, że dodatkowe 24 lata (okresy składkowe) pracy poza służbą oznaczałyby, że abp Głódziowi należy się maksymalna emerytura wojskowa, w wysokości 75 proc. wymiaru. 

.. .

Aby dokonać takiego przeliczenia, konieczne było złożenie wniosku przez abp Głódzia. Czy tak arcybiskup właśnie zrobił? Jak twierdzi money.pl, od 17 maja na to pytanie nie uzyskał odpowiedzi z Kurii Metropolitalnej w Gdańsku.

Według informacji uzyskanych przez portal, w 2004 r. (ostatni rok abp Głódzia jako biskupa polowego WP) miesięczne uposażenie generała dywizji wynosiło ok. 9,3 tys. zł brutto. 75 proc. z tej kwoty to ok. 7 tys. zł. Skąd zatem emerytura arcybiskupa na poziomie przynajmniej o połowę wyższym (z odpowiedzi MON wynika, że wynosi ok. 10,7 do 17,7 tys. zł brutto)?

Być może resztę stanowią m.in. dodatki, które bywają uznaniowe. Tym bardziej, że ustawa istotnie mówi, że emerytura nie może przekraczać 75 proc. podstawy wymiaru (czyli ostatniego uposażenia jako żołnierza), ale dodatków, zasiłków i świadczeń pieniężnych do tego limitu się nie wlicza.

.. .

Sprawę wysokiej emerytury abp Głódzia być może da się więc wytłumaczyć. Niestety, chyba ani arcybiskup i jego współpracownicy ani MON potrzeby wyjaśnienia nie widzą.

Zobacz wideo
Więcej o:
Komentarze (263)
Abp Sławoj Leszek Głódź w wojsku był 15 lat, emeryturę dostaje jak za 35 lat
Zaloguj się
 • kazek100

  Oceniono 123 razy 119

  Przede wszystkim w wojsku to on był 2 lata, tak gdzieś kiedyś czytałem, mogę się mylić w szczegółach. Potem dostał kościelną posadę generalską, co jest kpiną z podatnika i służby polskiego żołnierza, a dowodem na zidiocenie i poddaństwo tego kraju.

 • waclawbuclaw

  Oceniono 91 razy 85

  Jaki "staż pracy"?! Przecież poza wojskiem, gdzie pierdział w stołek i nic nie robił, ten typ pierdzi w stołek i nic nie robi. ...a państwo jego pierdzenie finansuje.

 • zielonyludek

  Oceniono 89 razy 85

  Były kapelan - Boży sługa za 10 tys miesięcznie z państwowej kasy.
  Do tego za luksusowy wikt, opierunek i zakwaterowanie płacić nie musi.
  Nawet nie che się komentować
  i taki ktoś ma czelność czynić uwagi nauczycielom, że strajkują

 • koment22

  Oceniono 64 razy 58

  Czego wy chcecie od tego poczciwego Głódzia ? Przecież jako purpurat i ordynariusz musiał być purpurowy od alkoholu i ordynarny na co dzień. Taka robota, nic nie poradzisz.

 • sailor2016

  Oceniono 54 razy 50

  Jeżeli to prawda to ktoś tu popełnił przestępstwo. Poczynając od urzędników naliczających wysokość emerytury. Tylko nie sądzę aby urzędnicy niższego szczebla zrobili to spontanicznie z własnej inicjatywy. Polecenia przyszły z góry.

 • wojnis1979

  Oceniono 39 razy 39

  To nagroda za opedzlowanie matołuszkowi działek pod Wrocławiem po zaniżonej cenie.

Aby ocenić zaloguj się lub zarejestrujX