Fed utrzymał stopy procentowe, ale " w razie konieczności podejmie właściwe kroki"

Amerykański Zarząd Rezerwy Federalnej utrzymał stopy procentowe na niezmienionym poziomie. W komunikacie towarzyszącym tej decyzji przedstawiciele banku centralnego USA zapowiedzieli jednak, że jeśli sytuacja gospodarcza się pogorszy to obniżą cenę pieniądza. Obniżkę stóp sugeruje prezydent Donald Trump.
Zobacz wideo

W głosowaniu 9 z 10 członków Komitetu Otwartego Rynku Zarządu Rezerwy Federalnej opowiedziało się za pozostawieniem stóp procentowych na niezmienionym poziomie od 2,25 do 2,5 proc.

W komunikacie stwierdzili, że spodziewają się kontynuacji wzrostu gospodarczego wskazując jednak na rosnącą niepewność dotyczącą sytuacji ekonomicznej. Komitet zapewnił, że będzie uważnie śledzić sytuację i w razie konieczności podejmie właściwe kroki.

Amerykański Bank Centralny podnosi stopy procentowe od 2016 roku, kiedy to amerykańska gospodarka zaczęła przyspieszać.

Dymsja szefa Fed? Nic podobnego

Napięcia w relacjach handlowych pomiędzy USA a Chinami oraz innymi krajami zwiększyły ryzyko recesji. Z tego powodu prezydent Donald Trump zaczął domagać się obniżenia stop procentowych.Według agencji Bloomberg, zlecił nawet prawnikom zbadanie możliwości zdymisjonowania szefa FED Jerome’a Powella.

Dziś szef banku centralnego oświadczył, ze zamierza pełnić urząd przez pełną czteroletnią kadencję.

Więcej o: