Wakacyjna jazda droższa niż przed rokiem. Za litr paliwa trzeba zapłacić kilkanaście groszy więcej

Wakacyjny wypad autem nad morze, albo w góry kosztuje znacznie więcej niż rok temu. Zarówno ceny litra benzyny, oleju napędowego, jak i autogazu na stacjach benzynowych są o kilknaście groszy wyższe, niż rok temu w czerwcu. Zawirowania w światowej polityce, mogą sprawić, że kierowcy zapłacą w tym roku jeszcze więcej.
Zobacz wideo

Średnio w całym kraju za litr benzyny Pb95 dziś trzeba zapłacić 5,21 zł/l czyli 3 gr/l mniej niż przed tygodniem, ale aż o 18 gr/l więcej niż rok temu. Olej napędowy w skali tygodnia potaniał natomiast średnio 4 gr/l do 5,13 zł/l i jest aż 14 gr/l droższy niż przed rokiem. Za litr autogazu natomiast płacimy średnio 2,17 zł co oznacza spadek o 3 gr w skali tygodnia. W czerwcu ubiegłego roku średnia cena autogazu kształtowała się na poziomie 2,09 zł/l - napisało w swoim komentarzu rynkowym BM Reflex:

Analitycy zauważają w swoim raporcie, że ceny benzyn i diesla mogą jeszcze spaść kilka groszy, ale powrót średniego poziomu cen benzyny czy diesla w okolice 5 zł/l wydaje się coraz mniej prawdopodobny. Koniec drobnych obniżek z ostatnich tygodni zwiastują podwyżki w hurcie.

Trump zatrzymał uderzenie na Iran. Ropa drożeje

Ropa naftowa Bret w Londynie podrożała w skali tygodnia blisko 3 dolary i w piątek rano kosztuje 65 dolarów za baryłkę. - Obecnie w cenach mamy blisko 6 dolarów za baryłkę premii za ryzyko geopolityczne i to właśnie geopolityka to główny czynnik ostatnich wzrostów cen ropy naftowej - uważają analitycy BM Reflex.

Iran zestrzelił w czwartek nad Cieśniną Ormuz drona RQ-4 Global Hawk, należącego do amerykańskiej armii. Informację tę podali najpierw sami Irańczycy, potem potwierdzili ją Amerykanie z Centralnego Dowództwa sił USA. Po południu polskiego czasu pojawił się komentarz Donalda Trumpa. Prezydent USA napisał na Twitterze krótko: "Iran zrobił ogromny błąd!".

Jak donosi "New York Times", prezydent USA zaaprobował odwetowe uderzenie na Iran. Wpis, choć enigmatyczny, wydaje się odnosić do tego właśnie incydentu  W ostatniej  chwili decyzja o ataku została wstrzymana. Iran oczywiście twierdzi, że dron naruszył jego przestrzeń powietrzną, USA z kolei informują, że został zestrzelony nad wodami międzynarodowymi. Nie zmienia to faktu, że tak duży wzrost ryzyka geopolitycznego będzie stanowić wsparcie dla cen ropy w krótkim okresie - ocenia BM Reflex.

Więcej o: