Program "Rodzina 500 Plus". Jak złożyć wniosek? Jak sprawdzić status wniosku?

Od 1 lipca 2019 roku można składać wnioski o przyznanie świadczenia wychowawczego w ramach programu "Rodzina 500 Plus". Od tego roku dofinansowanie można otrzymać także na pierwsze dziecko. Jak złożyć taki wniosek? Jak sprawdzić jego status po złożeniu?
Zobacz wideo

Wnioski o przyznanie świadczenia "500 Plus" w 2019 roku można składać na kilka różnych sposobów: przez internet za pośrednictwem PUE ZUS, bankowości elektronicznej lub poprzez rządowy portal Emp@tia lub w formie papierowej w odpowiednim urzędzie, np. w Miejskim Ośrodku Pomocy Społecznej. Wnioski internetowe są przyjmowane od 1 lipca. Od 1 sierpnia będą przyjmowane wnioski w formie papierowej, składane osobiście lub za pośrednictwem poczty.

Rodzice, którzy złożą prawidłowo wypełniony wniosek "500 Plus" w lipcu, sierpniu lub wrześniu, otrzymają świadczenie wychowawcze z wyrównaniem od 1 lipca 2019 roku. Osoby, które złożą wnioski po 30 września, nie otrzymają wyrównania za minione miesiące. 

Jak sprawdzić status wniosku "500 Plus" 2019?

W rozmowie z "Gazetą Wrocławską" zastępca kierownika działu świadczeń w Miejskim Ośrodku Pomocy Społecznej we Wrocławiu Natalia Siekierka zapewniała, że każdy rodzic, który złożył wniosek o przyznanie świadczenia "500 Plus", dowie się, czy został on przyjęty. Urzędy, które przyjmują wnioski, wysyłają informacje zwrotne na podany we wniosku adres, informując, czy wniosek został rozpatrzony pozytywnie, czy należy go uzupełnić. Należy jednak pamiętać, że MOPS na wydanie decyzji i wypłatę pieniędzy ma trzy miesiące od daty złożenia kompletnego wniosku.

Jak sprawdzić status wniosku "500 Plus" przez internet? Osoby, które złożyły wniosek przez stronę internetową Emp@tia, znajdą informacje o przyjęciu wniosku w swojej skrzynce odbiorczej na tym portalu. Osoby, które składały wniosek za pośrednictwem strony internetowej swojego banku, powinny szukać informacji o statusie wniosku "500 Plus" właśnie tam. W niektórych miastach, m.in. w Krakowie, status wniosku "500 Plus" można sprawdzić także wchodząc na stronę Biuletynu Informacji Publicznej. Informację o tym, czy wniosek został przyjęty, można zobaczyć po uzupełnieniu takich danych jak PESEL rodzica, który składał wniosek oraz PESEL dziecka, na które ma zostać przyznane świadczenie.

Więcej o: