UOKiK. Deweloper ukarany za umowy, które proponował klientom. Zawierały podejrzane klauzule

Urząd Ochrony Konkurencji i Konsumentów w październiku 2018 r. wszczął postępowanie przeciw poznańskiej spółce 3DOM. Deweloper realizował inwestycję Strzeszyn Park przy ul. Fieldorfa w Poznaniu. Wątpliwości wzbudził wzór umowy, który proponował klientom.
Zobacz wideo
Cztery klauzule uznaliśmy za niedozwolone. Deweloper wykorzystywał swoją pozycję i narzucał konsumentom niekorzystne dla nich warunki. Na przykład chciał ograniczyć kary za opóźnienie w przeniesieniu prawa własności i wydaniu lokalu do maksymalnie 5 proc. ceny mieszkania. Oznacza to, że poniósłby takie same konsekwencje niezależnie od tego, czy by się spóźnił o 100 dni, czy o 2 lata

- podał prezes UOKiK Marek Niechciał.

Podejrzane klauzule dewelopera

Urzędnicy zakwestionowali także inne klauzule w umowach. Deweloper zastrzegł, że jeśli ostateczna powierzchnia mieszkania będzie finalnie mniejsza (do 2 proc. w skali lokalu), to nabywcy i tak zapłacą umówioną cenę. UOKiK miał także zastrzeżenia do klauzuli w umowie, zgodnie z którą kupujący udzielałby deweloperowi pełnomocnictw do głosowania i wszelkich innych czynności związanych z podziałem nieruchomości wspólnej do korzystania czy łączeniem i podziałem lokali.

W rezultacie tych pełnomocnictw deweloper zyskałby bardzo szerokie pole manewru w takiej kwestii, jak zmiana przeznaczenia lokali oraz pomieszczeń przynależnych.

Ponadto była to jedna z wielu klauzul we wzorcu, którą kupujący łatwo mógł przeoczyć i nie musiał być świadomy jej konsekwencji, nie miał też właściwie możliwości podpisania umowy bez niej

- tłumaczy UOKiK.

Skargi na deweloperów

Z powodu stosowania niedozwolonych postanowień na poznańską spółkę 3DOM UOKiK nałożył karę blisko 160 tys. zł. Deweloper ma ponadto wysłać listy do wszystkich swoich klientów z informacją o tym, że zakwestionowane przez urzędników klauzule w umowach są bezskuteczne.

Poznański 3DOM jest jednym z ponad 40 deweloperów, na których od początku roku wypłynęły skargi do UOKiK. Najczęściej dotyczyły one właśnie umów oraz niedotrzymywania terminów przeniesienia własności nieruchomości z firm na nabywców. UOKiK poinformował, że w tej chwili prowadzi sprawy przeciwko kolejnym 4 deweloperom, a w stosunku do 22 innych toczą się postępowania wyjaśniające.