Informatyk z własną firmą może płacić tylko 5 proc. podatku dochodowego

Informatycy, którzy zarabiają na sprzedaży praw autorskich do swoich prac, mogą skorzystać z ulgi podatkowej. Dzięki przepisom, które weszły w życie 1 stycznia 2019 roku, mogą płacić 5 proc. podatku od dochodów.
Zobacz wideo

Mowa o uldze podatkowej na działalność innowacyjną (tzw. IP Box). Mogą z niej skorzystać wszyscy podatnicy PIT oraz CIT prowadzący działalność, która kwalifikuje się jako działalność badawczo-rozwojowa, którzy osiągają dochody z kwalifikowanej własności intelektualnej, czyli takiej, która objęta jest patentem lub innym prawem ochronnym. Okazuje się jednak, że informatycy nie muszą przechodzić przez procedury uzyskania ochrony prawnej dla wytwarzanych programów - wystarczy, że przepiszą prawa autorskie na swojego kontrahenta.

Informatycy-przedsiębiorcy mogą płacić niższy podatek dochodowy. Jest zgoda Skarbówki 

To, że informatycy nie potrzebują patentów i innych praw ochronnych, aby skorzystać z ulgi podatkowej, wynika z interpretacji fiskusa. Jedna z nich dotyczy informatyka, który prowadzi własną działalność gospodarczą oraz księgę przychodów i rozchodów, a dochody ze sprzedaży programów rozlicza w firmie. Druga sprawa, której przyjrzała się skarbówka,to sprawa informatyka, który także prowadzi swoją działalność gospodarczą, a prawa autorskie sprzedaje spółce z o.o. W obu tych sprawach uznano, że przedsiębiorcy-informatycy mogą płacić tylko 5 proc. podatku dochodowego. Wynika z tego, że założenie własnej firmy może być dla informatyka dużą korzyścią.

Przypomnijmy, że z preferencyjnego opodatkowania dochodów wytwarzanych przez prawa własności intelektualnej mogą skorzystać także przedsiębiorcy zarabiający na wytwarzaniu produktów leczniczych, wzorów użytkowych, wzorów przemysłowych czy wynalazków. Te osoby muszą jednak postarać się o ochronę prawną dla swojego produktu. 

Więcej o:
Komentarze (37)
Informatyk z własną firmą może płacić tylko 5 proc. podatku dochodowego
Zaloguj się
 • stop.polonizacji.europy

  Oceniono 14 razy 12

  Haha, do odważnych świat należy, chcę widzieć jak informatyk tłumaczy przy kontroli innowacyjność kodu, który pisze i jak ten urzędnik to rozumie... na szczęście jak już sprawa trafi do sądu, to będzie biegły - który instalował w lokalnym liceum windows 95.

 • unprofessional

  Oceniono 10 razy 10

  No, już się rozpędzam żeby zamknąć spółkę w UK i płacić za ZUS w Polsce czekając na jedną z 200 instytucji, które mają prawo wszczynać kontrole. Strasznie się chcę przenieść do kraju gdzie nie ma prawie żadnej kwoty zwolnionej od podatku a wszyscy uwazają mnie za złodzieja dlatego że więcej i mądrzej pracuję. Ledwo się mogę powstrzymać, trzymajcie mnie.

 • wrobelek_elemel

  Oceniono 9 razy 9

  Przepisanie praw autorskich na program ma chyba jednak pewne niekorzystne konsekwencje dla autora...

 • yulek_cezar

  Oceniono 7 razy 7

  Spokojnie, na razie niski podatek, a później się przepisy zinterpretuje i ściągnie zaległe podatki razem z odsetkami. Mało to razy tak było? Tylko głupi zaufa Polsce.

 • seboc

  Oceniono 7 razy 5

  "wystarczy, że przepiszą prawa autorskie na swojego kontrahenta"

  Prawa autorskie sa niezbywalne. Przeniesc mozna autorskie prawa majatkowe.

 • prokuraturarejonowa

  Oceniono 6 razy 4

  No i co z tego? Część programistów i tak wyjedzie po wyborach sfałszowanych przez Kaczyńskiego.

  To nie będą wyjazdy z przyczyn ekonomicznych tylko politycznych.

  Wystarczy wyjazd kilkunastu tysięcy programistów żeby doszło do zapaści branży IT. Ukraińcy na ich miejsce nie przyjadą, bo u siebie (albo na Cyprze) zarabiają tyle samo co w Polsce.

 • radon13

  Oceniono 3 razy 3

  Już to widzę jak US przyjmie te tłumaczenia , chyba że kierownik będzie zmotywowany

 • gj61

  Oceniono 1 raz 1

  Jeden mały problem: muszą mieć prawa autorskie do SWOICH własnych prac.

Aby ocenić zaloguj się lub zarejestrujX