Bożena Borys-Szopa, której po czerwcowej rekonstrukcji rządu przypadło Ministerstwo Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej, wystosowała pismo do samorządów w związku z programem "Rodzina 500 plus". Apeluje, by ośrodki zajmujące się wypłacaniem środków robiły to częściej niż raz w miesiącu.
Świadczenie Rodzina 500 plus w nowej odsłonie trafi do 6,8 mln polskich dzieci. W związku z tym zwracam się do Państwa z apelem o zwiększenie częstotliwości wypłat świadczeń wychowawczych do kilku w ciągu miesiąca. Dzięki temu świadczenia będą mogły szybciej trafić do tych, którzy złożyli wnioski wcześniej. Szczególnie w okresie wakacyjnym, który wiąże się z dodatkowymi wydatkami.
- czytamy w oficjalnym piśmie.
Stanisław Szwed, wiceminister pracy, na antenie TVP Info powiedział kilka dni temu, że do tej pory w ramach programu "500 Plus złożono online ponad 2,2 mln wniosków.
Osoby, które wypełnią wniosek o świadczenie do końca września mają zagwarantowaną wypłatę świadczenia z wyrównaniem od lipca. Złożenie dokumentów późniejszym terminie, czyli na przykład w październiku czy w listopadzie sprawi, że wyrównania za poprzednie miesiące nie będzie. Świadczenie wypłacone zostanie od miesiące złożenia wniosku.
Czytaj też: 500 plus przez inflację to nie jest już 500. Policzyliśmy, ile naprawdę jest warte
Rodzice mogą jednak liczyć nie tylko na comiesięczne środki z programu 500 Plus - rząd po raz drugi uruchomił bowiem program Dobry Start. To program jednorazowego wsparcia finansowe uczniów. Przy wypłacanym raz w roku dodatku na zakup wyprawki szkolnej w wysokości 300 złotych na dziecko, także nie bierze się pod uwagę dochodu rodziny.
Świadczenie Dobry Start nie przysługuje "z urzędu", dlatego konieczne jest złożenie odpowiedniego wniosku. Wniosek można składać online - na przykład za pośrednictwem bankowości elektronicznej. W tym roku program został rozszerzony również o uczące się osoby dorosłe.