Od kiedy wejdzie program "Mój prąd"? NFOŚiGW pokazuje szczegóły

Program "Mój prąd" nie zatrzyma rynku fotowoltaiki, o co bali się instalatorzy. Dopłaty do paneli słonecznych będą przysługiwać wszystkim instalacjom, których koszty zostały poniesione po 23 lipca 2019 roku. NFOŚiGW przedstawił także wymagania względem instalacji i planowaną datę rozpoczęcia naboru do programu.
Zobacz wideo

Zgodnie z opublikowaną w czwartek, 25 lipca, informacją Narodowego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej (NFOŚiGW), dofinansowanie do paneli słonecznych w ramach programu "Mój prąd" będzie przysługiwać w przypadku poniesienia kosztów na instalację począwszy od 23 lipca 2019 roku. Liczyć ma się nawet nie tyle sama data faktury, co data jej opłacenia.

Dotacja w wysokości do 5000 tys. zł (nie więcej niż 50 proc. kosztów całej instalacji) będzie zatem wypłacana na podstawie: 1) wniosku o dofinansowanie, 2) faktur za zakup i montaż instalacji (nawet z datą sprzed 23 lipca), 3) dowodem opłacenia faktury (musi mieć datę 23 lipca, a najlepiej późniejszą, bo informacja co do samego 23 lipca nie jest jasna), 4) dokumentem potwierdzającym instalację licznika dwukierunkowego przez dystrybutora wraz z danymi identyfikacyjnymi konkretnej umowy kompleksowej na zakup i dystrybucję energii elektrycznej. Wzór wniosku nie jest jeszcze dostępny, ale zostanie opublikowany przez NFOŚiGW najpóźniej w chwili startu naboru wniosków o dofinansowanie, a właściwie refundację do 5 tys. zł kosztów instalacji PV.

Wyliczenia zwrotu instalacji z dotacją w ramach programu 'Mój prąd'Wyliczenia zwrotu instalacji z dotacją w ramach programu 'Mój prąd' WysokieNapiecie.pl

To bardzo dobra wiadomość dla zainteresowanych systemami fotowoltaicznymi i instalatorów. Instalatorzy w rozmowie z dziennikarzami portalu WysokieNapiecie.pl obawiali się bowiem, że kwalifikowane będą koszty poniesienie dopiero po rozpoczęciu naboru, jak pierwotnie komunikowały Ministerstwo Energii, a wówczas cała branża fotowoltaiczna odnotowałaby wielotygodniowe spowolnienie związane z wyczekiwaniem inwestorów na start programu.

NFOŚiGW wyjaśnił ponadto, że aby otrzymać dofinansowanie, "projekt nie może zostać zakończony (instalacja przyłączona przez OSD [lokalnego dystrybutora energii – red.]) przed ogłoszeniem naboru, natomiast projekt musi być zakończony na moment składania wniosku o dofinansowanie. To znaczy wnioski mogą być składane po zakupie i montażu instalacji PV, podpisaniu umowy dwustronnej z dystrybutorem energii i zainstalowaniu licznika dwukierunkowego (co jest równoznaczne z zakończeniem inwestycji)".

Na kiedy planowane jest rozpoczęcie przyjmowania wniosków? Czy można już instalować panele na swoim dachu? W jakiej formie będą przyjmowane wnioski? O tym w dalszej części artykułu na portalu WysokieNapiecie.pl

Więcej o: