Boris Johnson ze swoją grą w brexit podtapia walutę. Funt w kilka dni stracił prawie 3 proc.

Boris Johnson jest premierem Wielkiej Brytanii od niespełna tygodnia, a kurs funta już zmierza w kierunku największej serii spadków od prawie trzech lat. Inwestorzy przestraszyli się sugestii, że twardy brexit to coraz bardziej realny scenariusz rozwodu Londynu z Brukselą.
Zobacz wideo

Boris Johnson obiecywał, że jeśli zostanie premierem, doprowadzi brexit do końca i 31 października Wielka Brytania wyjdzie z Unii Europejskiej, z umową ws. brexitu lub bez niej. Jeszcze kilka tygodni temu mogło się to wydawać zagraniem z kampanii wyborczej, ale wiele wskazuje na to, że nowy brytyjski rząd zupełnie serio rozważa ten drugi scenariusz - czyli twardy brexit.

Kursy walut. Funt traci po doniesieniach ws. twardego brexitu

Rozwód z UE bez porozumienia określającego przyszłe relacje może według wielu ekonomistów mocno kosztować gospodarkę, a niektórzy prognozują nawet recesję w Wielkiej Brytanii. Rynki takiego rozwoju wypadków się boją. Niby ryzyko twardego brexitu od początku przewijało się w prognozach, ale teraz przedstawiciele rządu mówią o tym wprost. Oficjalnie przyznają, że na poważnie rozpoczęły się prace przygotowujące kraj na taki scenariusz, a specjalna grupa ministrów spotyka się w tej sprawie w gabinecie Cobry - jako tzw. "gabinet wojenny". Rząd planuje też przeprowadzić gigantyczną kampanię informacyjną dla społeczeństwa, największą od II wojny światowej. W poniedziałek sam Boris Johnson powiedział reporterom, że rząd musi się przygotować na brexit bez umowy. Funt w reakcji na te doniesienia wyraźnie się osłabia.

W ciągu czterech dni stracił wobec dolara blisko trzy procent. Jak podaje Bloomberg, ostatnio głębsza seria spadków brytyjskiej waluty miała miejsce w październiku 2016 roku. Wywołało ją wtedy prawdopodobnie przez omyłkowe zlecenie na rynku walutowym, po tym, jak ówczesna premier Theresa May ogłosiła swoje plany dotyczące wyjścia Wielkiej Brytanii z UE.

Notowania funta wobec dolaraNotowania funta wobec dolara źródło: investing.com

Brytyjska waluta traci zarówno do dolara, jak do euro czy złotego. Za jednego funta na rynku we wtorek w południe trzeba płacić mniej niż 4 zł i 70 groszy.

Notowania funta wobec złotegoNotowania funta wobec złotego źródło: investing.com

Polityczny impas w sprawie brexitu

Twardy brexit pozostaje największym czynnikiem ryzyka dla notowań funta. Boris Johnson idzie na starcie z Brukselą, powtarzając, że chce renegocjować umowę wypracowaną przez swoją poprzedniczkę Theresę May. Jego zdaniem porozumienie jest złe, szczególnie w kwestii tak zwanego irlandzkiego backstopu. Unia Europejska powtarza, że nie ma możliwości zmiany umowy. Jeśli Wielka Brytania wyszłaby z UE przy niewielkich kosztach, byłby to niebezpieczny precedens, którego UE chce uniknąć.

"Polityka zawsze jest paskudnym czynnikiem do dyskontowania na rynkach i przyszłość funta staje się coraz trudniejsza do przewidzenia. Ostra konfrontacja pogłębia przekonanie, że bezumowny brexit będzie bardziej chaotyczny niż mógłby być, gdyby strony były gotowe na współpracę" - pisze analityk TMS Brokers Konrad Białas w swoim porannym komentarzu.

Więcej o: