Problem z przesłaniem pliku JPK VAT. Ministerstwo odpowiada i idzie przedsiębiorcom na rękę

Ministerstwo Finansów na trzy dni przed terminem składania JPK VAT postanowiło przeprowadzić aktualizację certyfikatu. Z tego powodu niektórzy podatnicy mieli problem ze złożeniem formularza. Resort zapewnia, że w tej kwestii ministerstwo pójdzie na rękę przedsiębiorcom.
Zobacz wideo

Jednolity plik kontrolny, JPK VAT, to formularz, który do dnia 25. każdego miesiąca składany jest przez przedsiębiorców. Dokumenty składane są przez wszystkich czynnych podatników VAT, który rozliczają się za poprzedni miesiąc. JPK VAT wysyłany jest jedynie drogą elektroniczną. W tym miesiącu przedsiębiorcy mogli składać formularze do 26 sierpnia (ponieważ 25. przypadł na niedzielę).

Problemy z wysłaniem formularza JPK VAT. Ministerstwo nie ukaże przedsiębiorców za spóźnienie

Niestety jednak na trzy dni przed tym terminem Ministerstwo Finansów przeprowadziło aktualizację certyfikatu. W związku z tym niektórzy przedsiębiorcy mieli problem z dostarczeniem dokumentów w terminie. W komunikacie resortu czytamy: Od 23 sierpnia 2019 r., aby wysłać JPK, należy użyć nowego certyfikatu klucza publicznego, który służy do szyfrowania klucza szyfrującego w środowisku produkcyjnym usługi. Jest on dostępny na Portalu Podatkowym w zakładce pliki do pobrania w pliku edokumenty.mf.gov.pl.zip, pod nazwą Certyfikat klucza publicznego (certyfikat produkcyjny) – od 23.08.2019 r.

Dodatkowo należy zaktualizować certyfikat klucza publicznego w aplikacjach służących do wysyłki JPK VAT: E-mikrofirma zaktualizuje certyfikat automatycznie. W aplikacji Klient JPK 2.0 trzeba załadować certyfikat do aplikacji, zgodnie z podręcznikiem użytkownika (str. 41), poprzez funkcjonalność: Narzędzia -> Zarządzanie certyfikatami i kluczami symetrycznymi -> Załaduj certyfikat z pliku -> Otwórz i po wskazaniu pobranego wcześniej certyfikatu -> Zapisz certyfikat do bazy.

Rzecznik Ministerstwa Finansów Paweł Jurek w wiadomości na Twitterze podkreśla, że za spóźnienie z wysyłką JPK VAT za lipiec, nie będą wyciągane żadne konsekwencje wobec przedsiębiorców.

Więcej o: