Codest - polski software house, który współtworzył Yieldbirda. Teraz planuje szturm na europejski rynek

Zaczynali od kilkuosobowego zespołu programistów, który od podstaw budował produkty dla Yieldbirda. Dziś tworzą prężnie rozwijający się software house, mając na swoim koncie z sukcesem zakończone projekty dla globalnych marek w Europie. Codest to dynamicznie rozwijający się software house, który już teraz zapowiada szturm na nowe rynki. Czy im się uda?

Historia Codest sięga roku 2008. To wtedy w ramach ówczesnego Adtaily (aktualnie Yieldbird) rodził się zespół programistów, który budował całe zaplecze technologiczne dla aktualnego potentata branży Adtech w Polsce. Yieldbird jest bowiem wiodąca na rynku polskim i europejskim firmą specjalizująca się w zarządzaniu powierzchniami reklamowymi w modelu programmatic. W 2018 roku został notowany w prestiżowym rankingu Deloitte ‘Technology Fast 50 Central Europe’.

Codest szybko jednak wykształtował swoje własne struktury stając się prężnie rozwijającym software housem. Mimo, że nadal pozostaje głównym dostawcą technologicznym Yieldbirda, teraz planuje aktywne wyjście na europejski rynek. To właśnie tam upatruje największej szansy na dynamiczny wzrost.

- Wszystko zaczęło się od trójki programistów zatrudnionych w AdTaily - wspomina Marcin Ekiert, założyciel Yieldbirda i jego CEO. - Budowali dla nas świetne produkty od samego początku. Z czasem zespół sukcesywnie się powiększał w ramach naszych struktur. Jego liderzy - w tym m.in. Jakub Jakubowicz, mieli naprawdę duże ambicje. Powstał więc pomysł, dlaczego by nie stworzyć software house, który nie tylko będzie wspierał technologicznie Yieldbirda, ale także pozyskiwał zewnętrznych klientów. Tak zaczęła się historia Codest - dodaje.

Na czele projektu stanęli Jakub Jakubowicz (COO) - odpowiedzialny za działania operacyjne i zespół developerów, oraz Greg Połeć (CRO), który zarządza działem business development oraz marketingiem. - Szansą nie tylko dla Yieldbirda, ale także dla Codest była inwestycja Agory. To nam pozwoliło rozbudować zespół i stać się na tyle silną organizacją, która skutecznie jest w stanie realizować projekty dla globalnych marek na całym świecie - tłumaczy Jakub Jakubowicz. Agora zainwestowała w Yieldbirda w 2009 roku. Od tego czasu marka dołączyła do Grupy Kapitałowej.

Wzrost rok do roku o 100 proc.

Codest może pochwalić się także kilkuletnią współpracą z największą grupą mediową w Szwecji - Mittmedia. Branża Adtech to jednak nie wszystko. Zespół programistów Codest posiada doświadczenie we współpracy z klientami z takich branż jak e-commerce, SaaS, fintech czy marketplace.

Codest specjalizuje się w budowie aplikacji webowych w Ruby/Ruby on Rails oraz JavaScript. Posiada także zespół doświadczonych UX/UI designerów, którzy dbają o funkcjonalność i estetykę tworzonych produktów. - Rośniemy rok do roku o 100%. Mamy

jasne cele, które udaje nam się realizować. W tym momencie możemy pochwalić się klientami ze Skandynawii, Europy Zachodniej, krajów Baltics i także z Polski. W najbliższym czasie zamierzamy sprawdzić rynek na Bliskim Wschodzie oraz nie wykluczamy ekspansję w Stanach Zjednoczonych - przekonuje Greg Połeć.

Chcą wykorzystać potencjał rynku

Polska to bez wątpienia dobry rynek dla rozwoju software house’ów. Polscy programiści mają na świecie doskonałą renomę. Doceniani są z powodu wysokich kompetencji oraz jakościowej pracy. Poszukując partnera z zakresu budowy oprogramowania Polska to naturalny wybór nie tylko dla dużych brandów, ale także dla innowacyjnych startupów, które zdobywają finansowanie i nie obawiają się współpracy z software house’ami z naszego kraju.

- Recepta na nasz wzrost jest bardzo prosta. Po pierwsze wysoka jakość. Po drugie świetna komunikacja i umiejętność zarządzania projektami technologicznymi, co wcale nie jest takie oczywiste. I wreszcie trzeci argument to relatywnie niższe koszty. Godzina pracy developera w Europie Zachodniej jest znacznie wyższa niż w Polsce. To wszystko sprawia, że rynek otwiera szanse przed polskimi software house’ami. My chcemy ją wykorzystać - podsumowuje Jakub Jakubowicz.

Więcej o: