Mateusz Morawiecki na konwencji PiS zapowiada fundusz stu obwodnic, a Beata Szydło nowy zawód

Powstanie m.in. funduszu modernizacji placówek służby zdrowia, funduszu stu obwodnic, funduszu inwestycji w szkoły czy funduszu kolei plus zapowiedział w sobotę podczas konwencji wyborczej Prawa i Sprawiedliwości w Lublinie premier Mateusz Morawiecki. Z kolei była premier Beata Szydło mówiła, że na rynku pracy pojawi się nowy zawód asystenta medycznego.

"Po pierwsze stworzymy fundusz modernizacji placówek służby zdrowia, czyli szpitali. Będzie to fundusz posiadający dwa mld zł i będzie uzupełniany w razie potrzeby. Utworzymy także fundusz 100 obwodnic do budowy obwodnic dla dużych, ale przede wszystkim średnich i małych miast" - powiedział premier Mateusz Morawiecki podczas konwencji programowej PiS.  

Dodał, że zostanie powołany także fundusz inwestycji w szkoły, który również na początek będzie dysponował dwoma mld zł i również będzie uzupełniany w razie potrzeby. "Kolejny nasz punkt w programie to powołanie funduszu kolei plus i funduszu remontowego, z którego będą finansowane remonty 150 dworców" - dodał premier

>>> Mateusz Morawiecki na konwencji PiS w Lublinie: 

Zobacz wideo

Czytaj więcej: Morawiecki zapewnia, że majątki małżonków polityków będą jawne. Zapowiada zaostrzenie przepisów 

Konwencja wyborcza PiS. Mateusz Morawiecki: ZUS-u od dochodu dla małych firm

Morawiecki zapowiedział również ulgi dla przedsiębiorców kolejny wzrost płacy minimalnej.

"Proponujemy także liczenie ZUS-u od dochodu dla małych firm, aby było im łatwiej się rozwijać. Kolejne zmiany to skokowe podniesienie ryczałtu dla małych i średnich firm z 250 tys. euro do miliona euro, a w przyszłości do dwóch mln euro" - dodał premier.  

Wskazał, że płaca minimalna wzrośnie do 2600 zł już od 1 stycznia 2020 r.

Wcześniej prezes Prawa i SprawiedliwościJarosław Kaczyński zapowiedział, że płaca minimalna wzrośnie w Polsce do trzech tys. zł na koniec 2020 roku i do czterech tys. zł na koniec 2023 r. 

Czytaj więcej: Jarosław Kaczyński obiecuje 4000 zł pensji miimalnej i podwójną 13. emeryturę. Jest też coś dla rolników

Beata Szydło o dopłatach dla rolników i nowym zawodzie

Z kolei była premier Beata Szydło zapowiedziała wyrównanie dopłat dla rolników. - Wykorzystamy wszelkie środki prawne i polityczne, by to zrobić - mówiła. 

Według jej słów, jeśli PiS wygra wybory, uruchomiony ma być też system stypendialny dla młodych ludzi, którzy zechcą studiować zawody medyczne. - Pojawi się nowy zawód asystenta medycznego, by odciążyć od zadań biurokratycznych lekarzy i pielęgniarki - zapewnia Szydło.

Była premier podniosła też kwestię służby zdrowia. - Konsekwentnie od 2015 r. zwiększamy nakłady na opiekę społeczną. W naszym planie zapisaliśmy, że do 2024 r. nakłady na służbę zdrowia będą wynosiły sześć proc. PKB - dodała. 

Więcej o: