Jak podaje "Dziennik Gazeta Prawna" kolejne projekty architektoniczne Centralnego Portu Komunikacyjnego przygotowane zostały w ramach warsztatów architektonicznych zorganizowanych wspólnie z ambasadą Wielkiej Brytanii. Projekty przygotowane zostały przez projektantów z Woods Bagot, KPF, Populous oraz pracowni Zaha Hadid Architects, Chapman Taylor, Gimshaw, Benoy, Poster+Partners czy Pascall+Watson. Pomysły tych firm mają być wykorzystane podczas przygotowania masterplanu lotniska, który ma zostać zlecony na początku 2020 roku. Wcześniej projektanci tych firm pracowali m.in. przy projektach lotnisk w Paryżu, Seulu, Amsterdamie i Singapurze.
Jakie wizje Centralnego Portu Komunikacyjnego przedstawili dotychczasowi architekci? Pracownia KPF zaproponowała terminal w kształcie trójkąta, którego celem ma być skrócenie odległości między centralną częścią lotniska, a bramkami do odpraw. "Nawiasem mówiąc, trójkąt to piękny kształt, przywołujący na myśl splecione dłonie i kojarzący się z solidarnością, która jest tak bliska polskiej tożsamości" - dodał architekt Jens Hardvendel z KPF. Wnętrze portu ma być jasne i przestronne, co zagwarantuje przezroczysty dach oświetlany pomarańczowymi świetlikami, które kojarzyć się mają z bursztynem. Dodatkowo w miejscach przeznaczonych dla pasażerów pojawią się drzewa i rośliny, które mają odstresować podróżujących.
Projektanci Populous postrzegają CPK jako lotnisko-miasto, które mają koncepcyjnie przypominać ich poprzednie projekty dla lotnisk Chagi w Singapurze i De Gaulle'a w Paryżu. Dla pasażerów mają zostać wyznaczone strefy wypoczynku (miejsca do czytania, centrum SPA i masażu), uprawiania sportu (siłownia i basen) oraz miejsca przeznaczone dla spotkań biznesowych czy pracy. Wprowadzona zostanie także rozszerzona przestrzeń handlowa i restauracyjna oraz place zabaw dla dzieci.
Z kolei pracownia Woods Bagot zainspirowała się polskim krajobrazem. W ich projekcie pojawiły się sufity nawiązujące wyglądem do pni drzew. Wokół lotniska ma zostać utworzony park ze ścieżkami rowerowymi i placami zabaw.
Budowa CPK oraz niezbędne dojazdy do lotniska mają kosztować około 34 miliardów złotych. W lipcu z pieniędzy skarbu państwa przeznaczonych zostało 300 milionów złotych, które mają zostać przeznaczone na prace przygotowawcze, w tym projekty nowego lotniska. Zgodnie z założeniami rządu Centralny Port Komunikacyjny ma być gotowy do 2027 roku, chociaż pełnomocnik ds. budowy CPK Mikołaj Wild przyznał, że termin ten może się przesunąć.