Minister Jerzy Kwieciński o programie "Mieszkanie Plus": Pod koniec roku 100 tys. mieszkań w budowie

Minister inwestycji i rozwoju, kandydat na ministra finansów Jerzy Kwieciński podsumował bilans rządowego programu Mieszkanie Plus. Polityk zadeklarował, że pod koniec tego roku 100 tysięcy mieszkań będzie w budowie.
Zobacz wideo

Minister Kwieciński był gościem dziennikarza Roberta Mazurka w RMF FM. Polityk został zapytany o deklarację premiera Mateusza Morawieckiego, który w kwietniu 2018 roku zobowiązał się, że w 2019 roku w budowie ma być 100 tysięcy mieszkań w ramach programu Mieszkanie Plus.

Minister Jerzy Kwieciński deklaruje 100 tys. mieszkań w budowie w ramach "Mieszkania Plus" do końca roku

Dziennikarz przytoczył statystyki, z których wynika, że do tej pory oddanych zostało 867 mieszkań w ramach programu Mieszkanie Plus. Obecnie budowanych jest dodatkowo 865 mieszkań, co oznacza, że na wszystkich etapach dokumentacji, projektów i budowy nie ma deklarowanych przez ministra 120 tysięcy mieszkań, tylko 18 tysięcy lokali.

Jerzy Kwieciński różnice w liczbach argumentował długim, trwającym kilka lat procesem budowy mieszkań. Według ministra budowa mieszkania w Polsce trwa od czterech do sześciu lat:

Dwa lata to jest, mniej więcej, okres szukania gruntu, przygotowywania projektu, uzyskiwania zezwoleń, wyboru wykonawcy. Później sama budowa to są jakieś dwa-cztery lata. I to daje od czterech do sześciu lat. (...) Chcemy osiągnąć średni standard europejski. naszym celem jest to, żeby za 10 lat być na średnim poziomie europejskim.

Przyszły minister finansów nie chciał odpowiedzieć, czy wybudowano chociaż 40 tysięcy mieszkań które miały być "planem minimum" rządu, ale zobowiązał się jednak, że do końca roku w budowie w ramach Mieszkania Plus będzie 100 tysięcy mieszkań. Jerzy Kwieciński zaznaczył, że w całym kraju przygotowanych jest dziesiątki inwestycji, a grunty szykowane są na budowę łącznie 120 tysięcy mieszkań. Minister zaznaczył, że 100 tysięcy mieszkań w budowie oznacza nie tylko te nieruchomości, których budowa faktycznie się rozpocznie, ale też te lokale, które będą miały przygotowany projekt lub wykupiony grunt.  

Więcej o: