Miliardy złotych na modernizację dróg i torów. KE przyjęła 3 ważne projekty dla m.in. Śląska oraz Warmii i Mazur

Komisja Europejska przyjęła trzy projekty w ramach polityki spójności, które pozwolą zmodernizować polską sieć kolejową i drogową. Priorytetem ma być poprawa bezpieczeństwa, obniżenie kosztów i skróceniu czasu podróży. Łączna wartość finansowania to 676 mln euro, czyli prawie 3 miliardy złotych.
Zobacz wideo

Ponad 487 mln euro zostanie przeznaczone na modernizację krajowego systemu komunikacji kolejowej. - Finansowane przez UE prace będą polegały na zastąpieniu przestarzałej technologii i stworzeniu nowoczesnego systemu komunikacji na prawie 14 tys. km linii kolejowej w całym kraju - napisano w komunikacie KE. Projekt ten umożliwi Polsce wprowadzenie m.in. europejskiego systemu zarządzania ruchem kolejowym, który połączy polskie linie kolejowe z europejską siecią kolejową. Ma on zacząć działać w lipcu 2023 r.

Inwestycje na Śląśku. Modernizacja 46 km linii kolejowych

W ramach drugiego z projektów ponad 117 mln euro zostanie przeznaczone na modernizację linii kolejowych na Śląsku.Projekt obejmuje modernizację i elektryfikację 46 km linii kolejowych oraz budowę lub remont stacji, peronów, wiaduktów i mostów na Śląsku.

- Ma on również umożliwić dostęp do peronów osobom o ograniczonej sprawności ruchowej oraz budowę nowej stacji na międzynarodowym lotnisku w Pyrzowicach, które obsługuje stolicę regionu - Katowice" - poinformowała KE. Prace mają umożliwić przywrócenie ruchu na linii kolejowej na odcinku Tarnowskie Góry-Zawiercie, co zapewni połączenia z lotniskiem w Pyrzowicach. Mają one zostać ukończone w maju 2022 r.

Warmia i Mazury. Inwestycje drogowe

Prawie 72 mln euro zostanie przeznaczone na zmniejszenie natężenia ruchu w województwie warmińsko-mazurskim. Wybudowana ma zostać obwodnica, która od wschodu omijać będzie Nowe Miasto Lubawskie w województwie warmińsko-mazurskim. Obwodnica połączy województwo warmińsko-mazurskie z województwem kujawsko-pomorskim. Prace powinny zostać zakończone w czerwcu 2021 r.

Polska jest największym beneficjentem funduszy udostępnianych w ramach polityki spójności. Od czasu przystąpienia do UE w 2004 r. w Polsce w ramach polityki spójności sfinansowano budowę lub modernizację 12 200 km dróg, zapewniono dostęp do internetu szerokopasmowego dla 9,1 mln osób oraz utworzono 151 tys. miejsc pracy, podała również Komisja.

W kolejnym długoterminowym budżecie unijnym Polska nadal będzie największym beneficjentem funduszy udostępnianych w ramach polityki spójności. Komisja proponuje przeznaczyć ponad 72 mld euro na wsparcie transformacji polskiej gospodarki, tak aby była bardziej przyjazna dla środowiska, konkurencyjna i innowacyjna.

Więcej o:
Komentarze (11)
Miliardy złotych na modernizację dróg i torów. KE przyjęła 3 ważne projekty dla m.in. Śląska oraz Warmii i Mazur
Zaloguj się
 • lukasz_patrykus

  Oceniono 9 razy 3

  no to Morawiecki znów będzie ściemniał że to on sam dal i wynegocjował a Unia mu tylko w tym przeszkadzała bo to Eurokołchoz przecież, jak twierdzi PiS

 • jakub13579

  Oceniono 7 razy 1

  Są ludzie, którym buractwo bije z lic. kempa jest w samej czołówce.

 • adamskijuzek1917

  0

  Miliard złotych? Coś mało

 • krzysztof_ptk

  0

  Równocześnie dzisiaj podano inny temat, że w emerytura podstawowa w innych bogatych nie uratuje sytuacji, emeryci zagrożeni ubóstwem. Zabawne jest tylko że politycy w jednym, drugim czy trzecim kraju nie przekażą informacji...kto właściwie płaci to wszystko co nazywamy polityką wspólności? Są tą pieniądze które gdzieś powstały z próżni?

 • jakub13579

  Oceniono 6 razy 0

  Projekt obejmuje 14 000 km linii kolejowych. My z tego zrobimy 46 km.
  Dobrze zrozumiałem ?

 • pardonsik

  Oceniono 5 razy -1

  Do dzisiaj nikt nie wie - po co komu linia Tarnowskie Góry Zawiercie , żeby wozić powietrze ? Czy ze wsi ludzi na lotnisko ? Nikt z aglomeracji nie będzie jechał to tarnowksich dziur na stacje bo to 2 razy dłużej niż na lotnisko ... wiele razy pytano jaki ma cel to połączenie i dalej nikt nie wie . Podstawa to połączenie Częstochowa - lotnisko - Katowice ( + Tychy , Bielsko ) - lotnisko - Gliwice - lotnisko , reszta to jakiś wałek - normalka na Śląsku

 • avaqe

  Oceniono 7 razy -5

  Od bandytów odzyskaliśmy więcej pieniędzy niż środki unijne. Fundusze unijne są ważne, cieszymy się z nich, pomagają nam odnawiać chodniki, ale dużo więcej dobra przynosi rząd Prawa i Sprawiedliwości
  Pinokio.

Aby ocenić zaloguj się lub zarejestrujX