Miliardy złotych na modernizację dróg i torów. KE przyjęła 3 ważne projekty dla m.in. Śląska oraz Warmii i Mazur

Komisja Europejska przyjęła trzy projekty w ramach polityki spójności, które pozwolą zmodernizować polską sieć kolejową i drogową. Priorytetem ma być poprawa bezpieczeństwa, obniżenie kosztów i skróceniu czasu podróży. Łączna wartość finansowania to 676 mln euro, czyli prawie 3 miliardy złotych.
Zobacz wideo

Ponad 487 mln euro zostanie przeznaczone na modernizację krajowego systemu komunikacji kolejowej. - Finansowane przez UE prace będą polegały na zastąpieniu przestarzałej technologii i stworzeniu nowoczesnego systemu komunikacji na prawie 14 tys. km linii kolejowej w całym kraju - napisano w komunikacie KE. Projekt ten umożliwi Polsce wprowadzenie m.in. europejskiego systemu zarządzania ruchem kolejowym, który połączy polskie linie kolejowe z europejską siecią kolejową. Ma on zacząć działać w lipcu 2023 r.

Inwestycje na Śląśku. Modernizacja 46 km linii kolejowych

W ramach drugiego z projektów ponad 117 mln euro zostanie przeznaczone na modernizację linii kolejowych na Śląsku.Projekt obejmuje modernizację i elektryfikację 46 km linii kolejowych oraz budowę lub remont stacji, peronów, wiaduktów i mostów na Śląsku.

- Ma on również umożliwić dostęp do peronów osobom o ograniczonej sprawności ruchowej oraz budowę nowej stacji na międzynarodowym lotnisku w Pyrzowicach, które obsługuje stolicę regionu - Katowice" - poinformowała KE. Prace mają umożliwić przywrócenie ruchu na linii kolejowej na odcinku Tarnowskie Góry-Zawiercie, co zapewni połączenia z lotniskiem w Pyrzowicach. Mają one zostać ukończone w maju 2022 r.

Warmia i Mazury. Inwestycje drogowe

Prawie 72 mln euro zostanie przeznaczone na zmniejszenie natężenia ruchu w województwie warmińsko-mazurskim. Wybudowana ma zostać obwodnica, która od wschodu omijać będzie Nowe Miasto Lubawskie w województwie warmińsko-mazurskim. Obwodnica połączy województwo warmińsko-mazurskie z województwem kujawsko-pomorskim. Prace powinny zostać zakończone w czerwcu 2021 r.

Polska jest największym beneficjentem funduszy udostępnianych w ramach polityki spójności. Od czasu przystąpienia do UE w 2004 r. w Polsce w ramach polityki spójności sfinansowano budowę lub modernizację 12 200 km dróg, zapewniono dostęp do internetu szerokopasmowego dla 9,1 mln osób oraz utworzono 151 tys. miejsc pracy, podała również Komisja.

W kolejnym długoterminowym budżecie unijnym Polska nadal będzie największym beneficjentem funduszy udostępnianych w ramach polityki spójności. Komisja proponuje przeznaczyć ponad 72 mld euro na wsparcie transformacji polskiej gospodarki, tak aby była bardziej przyjazna dla środowiska, konkurencyjna i innowacyjna.

Więcej o: