Małgorzata Motylow została wiceprezesem NIK. Zastąpi Mariana Banasia podczas jego urlopu

Marszałek Sejmu Elżbieta Witek powołała Małgorzatę Motylow na stanowisko wiceprezesa Najwyższej Izby Kontroli. Tym samym to ona przejmie kontrolę nad instytucją, kiedy Marian Banaś przejdzie na bezpłatny urlop. Stanie się to w piątek 27 września.

Marian Banaś, prezes NIK, który zdecydował się przejść na bezpłatny urlop po emisji materiału "Superwizjera" TVN dotyczącym jego krakowskiej kamienicy. We wtorek, 24 września złożył wnioski do sejmowej Komisji do Spraw Kontroli Państwowej o odwołanie wszystkich swoich zastępców: Ewę Polkowską, Wojciecha Kutyłę i Mieczysława Łuczaka i powołanie na to stanowisko Małgorzaty Motylow, która dotychczas była jego radcą prawnym.

W ten sposób wskazał, kto ma przejąć obowiązki prezesa NIK podczas jego urlopu - z ustawy o NIK wynika, że "prezesa Najwyższej Izby Kontroli w razie potrzeby zastępuje wyznaczony przez niego jeden z wiceprezesów". 

Do posiedzenia komisji doszło w czwartek 26 września. Zaopiniowano podczas niego pozytywnie wszystkie wnioski Mariana Banasia, choć - ku zaskoczeniu - głosowanie dotyczące odwołania Ewy Polkowskiej zostało powtórzone. Wszystko dlatego, że początkowo czworo członków komisji zagłosowało za przyjęciem wniosku, a czworo przeciw. 

Elżbieta Witek przychyliła się do wszystkich wniosków Banasia

Ostateczną decyzję w sprawie wniosków Mariana Banasia, po zaakceptowaniu ich przez Komisję do Spraw Kontroli Państwowej, podjęła marszałek Sejmu Elżbieta Witek.

To ona w czwartek wieczorem ostatecznie powołała Małgorzatę Motylow na stanowisko wiceprezesa Najwyższej Izby Kontroli z dniem 27 września 2019 r. 

Tego samego dnia Elżbieta Witek odwołała ze stanowisk wiceprezesów NIK Ewę Polkowską, Wojciecha Kutyłę i Mieczysława Łuczaka.

Jak czytamy na stronie Sejmu, "wiceprezes NIK Małgorzata Motylow posiada wykształcenie prawnicze – jest absolwentką Wydziału Prawa i Administracji Uniwersytetu Gdańskiego. Z Najwyższą Izbą Kontroli jest związana zawodowo od 2001 r.".

Więcej o: