Bank Millenium studzi frankowiczów. Bezpośrednie przenoszenie rozstrzygnięcia TSUE wykluczone

Millenium w swoim komentarzu opublikowanym po wyroku TSUE stwierdza, że rozstrzygnięcia Trybunału nie da się łatwo przenieść na umowy stosowane przez bank. Wszelkie różnice będą podlegały analizie w ramach odrębnych postępowań sądowych dotyczących umów zawieranych przez Millennium.

Bank Millenium w oświadczeniu wydanym po wyroku TSUE ws. frankowiczów stwierdził, że jego portfel kredytów CHF spadnie niedługo poniżej 20 proc. całego portfela. Znacznie ważniejszy jednak z punktu widzenia konsumentów jest komentarz do wczorajszego orzeczenia Trybunału.

>>>Szampan, wzruszenie, mocne słowa - tak frankowicze zareagowali na wyrok TSUE. Mamy nagranie:

Zobacz wideo

TSUE wydał wyrok ws. frankowiczów. Bank Millenium: nie dotyczy wszystkich umów

Banku Millennium wskazuje, że orzeczenia nie da się przenosić wprost na umowy jego klientów.

Umowy stosowane przez Bank Millennium (zwłaszcza możliwość spłaty rat we frankach szwajcarskich) różnią się od umów stosowanych przez inne banki, w tym także od banku, którego umowa jest przedmiotem rozstrzygnięcia TSUE. Różnice te będą podlegały analizie w ramach odrębnych postępowań sądowych dotyczących umów zawieranych przez Bank Millennium.

- czytamy w komunikacie banku.

Okoliczności dotyczące zawarcia konkretnej umowy mają znaczenie wykluczające bezpośrednie przenoszenie rozstrzygnięcia TSUE na umowy Banku Millennium

- zastrzega Millenium.

Ponadto bank zaznaczył, że abuzywność wyliczeń kursów wymiany nie może przekładać się bezpośrednio na abuzywność indeksacji kredytu do CHF, każdy przypadek jest przypadkiem indywidualnym, sytuacja każdego klienta jest specyficzna i winna być przedstawiona polskiemu sądowi.

Orzeczenie TSUE. Bank Millenium o indeksacji

W swoim stanowisku Bank Millenium wskazuje też, że TSUE nie kwestionuje mechanizmu indeksacji. "Umowa kredytowa, która miała być powiązana z kursem wymiany, to fundamentalne założenie tej umowy" - podkreśla bank.

Wyjaśnia też, że istnieje możliwość ustalenia kursu wymiany w oparciu o przepisy prawa polskiego - jest to średni kurs NBP i takiej możliwości, zdaniem Millennium, nie zakwestionował wyrok TSUE.

"Już mamy sprawy z drugiej instancji, w których sędzia ustalił, że powinniśmy stosować średni kurs NBP - ostatni ogłoszony w tym tygodniu w dniu 30 września 2019" - czytamy w komentarzu banku.

Czytaj też: Media o TSUE. "O frankowiczach może zdecydować 500 spraw", "Węgry rozwiązały problem w 2014 r"

Bank przypomniał, że "od początku bieżącego roku nie zauważa żadnych gwałtownych wzrostów liczby spraw sądowych wnoszonych przez kredytobiorców CHF".

Millenium jest drugim w Polsce pod względem wielkości portfela "frankowego" -  ma w nim udziały na poziomie 22,1 proc. Pierwszy jest Getin Noble Bank (24 proc.), a trzeci mBank (15,9 proc.). Na kolejnych miejscach plasują się: BOŚ Bank (13,6 proc.), PKO BP (11 proc.), Santander (6,7 proc.), BNP Paribas (6,6), Alior Bank (2,6 proc.), Bank Pekao (2,0 proc.) oraz ING (0,9 proc.).

Więcej o: