Twitter przypadkowo udostępnił numery telefonów i adresy e-mail reklamodawcom

Wyciekły dane użytkowników Twittera. Trafiły do reklamodawców, którzy używali ich do wyświetlana spersonalizowanych reklam. Błąd już został naprawiony, a Twitter przeprasza.

Jak podaje serwis TechChrunch, problem zostały zauważony już 17 września. Reklamodawcy uzyskali dostęp do danych przypadkiem, przez listę marketingową. Użyto numerów telefonów, które były podawane w celu dwustopniowego uwierzytelniania konta. To niepokojące informacja, ponieważ system ten ma służyć do lepszego zabezpieczenia profilu.

Twitter. Wyciek danych

Błąd został odnaleziony, gdy reklamodawcy przesłali swoją bazę marketingową do firmy. Wtedy okazało się, że na podstawie adresów e-mail lub numeru telefonu można dopasować do listy marketingowej reklamodawców konkretne konta i ich właścicieli. Twitter bez zbędnych tłumaczeń powiedział, że był to błąd i przeprosił za niego. Firma nie poinformowała, ile osób zostało narażonych w wyniku tej pomyłki. Podkreślono jednak, że dane nie zostały udostępnione stronom trzecim.  

Dwustopniowa weryfikacja konta z użyciem numeru telefonu, jest co raz częściej krytykowana. Ten sposób logowania jest sam w sobie narażony na ataki i wycieki. Z tego też powodu firmy odchodzą od konieczności podawania numeru telefonu. Na taki krok zdecydował się chociażby Facebook, który zrezygnował z obowiązku podania numeru telefonu w maju zeszłego roku.

Zobacz wideo

Twitter ma problemy z zabezpieczeniami?

Twitter znalazł się też w ogniu krytyki, gdy rok temu okazało się, że hasła przechowuje w zwykłym pliku tekstowym. Z kolei w maju 2019 roku okazało się, że błędy w aplikacji pozwalały na śledzenie niektórych użytkowników.  

Więcej o: