Wybory 2019. Na obietnicach PiS emeryci zyskaja nawet 10 tys. zł. Rząd wyda na 13-stki i 14-stki 100 mld zł

Pierwsze analizy nieoficjalnych wyników wyborów wskazują na olbrzymie poparcie dla PiS wśród osób starszych. Możliwe więc, że właśnie obietnica wypłaty 13-stek i 14-stek okazała się dla tego elektoratu najistotniejsza. Ile na zwycięstwie PiS zyska ta grupa społeczna, i ile rząd będzie musiał wydać na spełnienie jednej z najważniejszych obietnic?
Zobacz wideo

Wybory parlamentarne 2019 nie są jeszcze oficjalnie rozstrzygnięte. Cząstkowe wyniki wskazują jednak wyraźnie, że obecny obóz władzy zyskał duże poparcie wśród osób starszych. Możliwe, że kluczowa okazała się w tym wypadku obietnica wypłaty "trzynastek" i "czternastek", czyli dodatkowych emerytur. 

Wybory parlamentarne 2019.Wybory parlamentarne 2019. Gazeta.pl

Wybory parlamentarne 2019. Co PiS obiecał emerytom?

Jak wylicza Money.pl, przez cztery najbliższe lata każdy uprawniony emeryt i rencista zyskać może blisko z samych tylko dodatkowych świadczeń ok. 10 tys. zł. Na realizację tej obietnicy rząd będzie musiał znaleźć w państwowej kasie nawet 100 mld zł.

W roku 2020 ma nastąpić wypłata "trzynastych" emerytur i rent. To koszt ok. 10 mld zł - tyle samo rząd wydał na wypłaty w tym roku, a warunki programu nie mają ulec zmianie. Każdy uprawniony senior zyska natomiast 1,2 tys. zł  brutto.

Rok później ma nastąpić wypłata jeszcze jednego dodatkowego świadczenia. Czternastki będą nieco wyższe, bo wzrośnie minimalna emerytura - wyniosą 1,3 tys. zł. Łącznie kwota tych świadczeń dla uprawnionych wyniesie wiec 3,8 tys. zł. brutto.

W kolejnych latach "trzynastki" i "czternastki" dla emerytów i rencistów znów będą wyższe - wyniosą 1,4 a potem 1,5 tys. zł. Sumując wszystkie wypłaty otrzymujemy kwotę niemal 10 tys. zł za cztery lata. Dla budżetu oznacza to przez ten okres wydatek na poziomie ok. 100 mld zł.

PiS złożył obietnice wyborcom. "14-stka" nie dla każdego

Warto przypomnieć, że "trzynastka" wypłacana ma być niemal każdemu emerytowi i renciście, jednak "czternastka" - wypłacana dopiero od 2021 r. - należeć się będzie tym, których świadczenie nie przekracza 120 proc. przeciętnej emerytury.  PiS szacuje, że czternastki otrzyma ok. 90-95 proc. emerytów i rencistów.

Pomysł PiS przedstawiony w kampanii zakłada także mechanizm "złotówka za złotówkę". To oznacza, że osoby, które przekroczyłyby poziom 120 proc. przeciętnej emerytury, także dostawałyby świadczenie, ale w proporcjonalnie niższej kwocie.

Obietnice wyborcze PiS. Nie tylko "trzynastki" i "czternastki"

Grup społecznych, które na rządach PiS mają skorzystać ma być oczywiście więcej. Wśród wyborczych obietnic znalazła się bowiem również wyższa płaca minimalna. Za rok ma wynieść 3 tys. zł, a w roku 2023 lub 2024 4 tys zł. brutto. Dla pracodawcy będzie to oznaczać koszt wynoszący 4,8 tys. zł na osobę.

Czytaj też: Wybory parlamentarne 2019. Marek Zuber: Pieniądze przekazane Polakom miały wpływ na wynik

Zyskać ma też część osób prowadzących firmy. "Mały ZUS" pozwoli oszczędzić im nawet 1,2 mld zł rocznie. Komentatorzy mówią w tym wypadku o "500 plus" dla przedsiębiorców, bo właśnie tyle mieliby oszczędzić średnio spełniający odpowiednie kryteria.

Finansowych obietnic PiS, które mogły przekonać wyborców, było więcej. Wśród nich wymienić trzeba lepszą waloryzację emerytur czy obniżkę pierwszego progu podatkowego. Warto przypomnieć zmianach, które rząd wprowadził wcześniej - np. zniesienie PIT dla osób poniżej 26 roku życia.

Więcej o:
Komentarze (116)
Wybory 2019. Na obietnicach PiS emeryci zyskaja ok. 10 tys. zł. Rząd wyda na 13-stki i 14-stki 100 mld zł
Zaloguj się
 • wicipinski

  Oceniono 56 razy 52

  Bardzo mnie radują wyniki wyborów. Polacy zasługują na los, który sobie gotują. Po raz kolejny pokazali, że są narodem durnym do szpiku kości. Od 300 lat historia tego kraju, to same porażki i nikt nie wyciąga z tego żadnych wniosków. Banda bezrefleksyjnych matołów. Jak można zagłosować na partię patologicznych łgarzy, których mitem założycielskim był zamach i brednie Macierewicza? Polacy jesteście KRETYNAMI!!!!

 • true_lysander

  Oceniono 37 razy 35

  Masz 30-55 lat? Mieszkasz w mieszkaniu na przedmieściach, zasuwasz codziennie ostro w korkach do pracy, po to by spłacić kredyt, przeżyć, utrzymać rodzinę, nie masz małych dzieci? No to wała, twoja praca jest "redystybuowana" dla Wieśka z Nowej Wsi i babci Zdzisi mieszkającej w dużym mieszkaniu komunalnym w centrum, która właśnie szykuje się na plotki w poczekalni u lekarza a potem pójdzie na spacer do parku.

 • le_bise

  Oceniono 23 razy 23

  Ot i cała prawda o poziomie wiedzy ekonomicznej w polskim społeczeństwie. A potem będzie płacz i zgrzytanie zębów.

 • kamuimac

  Oceniono 23 razy 21

  tak to starzy sprzedali przyszłość młodych za 500 złotych .

  a koniec konców wszyscy emeryci bedą zdychać z głodu jak niewydajny system ZUSu za parę lat padnie.

 • franiux

  Oceniono 19 razy 17

  I o przyszłości kraju mają decydować ludzie którym zostało kilka lat życia. A młodzi gdzie całe życie przed nimi będą ponosić konsekwencje tego. Zupełnie jak z brexitem.
  Dopóki nie wymrze pokolenie 60+ to nie ma szans na poprawę.
  Poza tym niech pis zeżre ten gnój którego narobił.

 • jarek_pierwszy_wyspany

  Oceniono 20 razy 14

  Ciekawe ile warte będzie te 100 mld biorąc pod uwagę jak PiS nakręca inflację.

 • hiperon59b

  Oceniono 13 razy 13

  I pozamiatane. Kryształowy Banaś może wracać z urlopu do pracy, marszałek Kuchciński, też kryształowy, może zostanie w nowym sejmie znowu marszałkiem. Listy poparcia sędziów KRS nie zostaną upublicznione mimo prawomocnego wyroku, itd. Ciekawe czy Prezes już poczuł taką moc, że zajmie się mediami, które go krytykują. Tak jak kiedyś była w Polsce demokracja socjalistyczna to teraz będzie już (jak mówił Prezes) polska demokracja.

Aby ocenić zaloguj się lub zarejestrujX