"Mój prąd" - zmiany w rządowym programie. Sami możemy zakładać panele słoneczne

"Mój prąd" to program wprowadzony przez Ministerstwo Energii. Jak dotąd, skorzysta z niego 1,7 tys osób i otrzyma 8,5 mln zł. Od października zaszły w nim pewne zmiany, dzięki którym będziemy mogli samodzielnie zakładać panele słoneczne.
Zobacz wideo

Ministerstwo Energii wraz z Narodowym Funduszem Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej zdecydowało się wprowadzić zmiany w programie "Mój prąd". Weszły one w życie 11 października i dzięki nim osoby, które posiadają odpowiednie kwalifikacje, będą mogły samodzielnie zakładać instalację.

"Mój prąd". Jak złożyć wniosek? Na czym polega program?

Osoby zainteresowane udziałem w programie mogą zaznaczyć we wniosku (punkt 21) samodzielne wykonanie instalacji. Muszą jednak wypełnić załącznik, w którym zobowiązują się zamontować panele słoneczne. Wnioski o dofinansowanie przyjmowane będę w Narodowym Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej w Warszawie w formie papierowej. Można je składać osobiście bądź listownie. Ich rozpatrywanie rozpoczęło się na przełomie sierpnia i września br. Należy pamiętać, że będą one przyjmowane do wyczerpania środków finansowych (1 mld zł.). 

Dowiedz się więcej: Ruszyły wypłaty z programu "Mój Prąd". Rząd czeka na chętnych. Sprawdź, jak "zgarnąć" 5 tys. zł

"Mój prąd" to program, dzięki któremu zainteresowane osoby otrzymają dofinansowanie na 50 proc. kosztów związanych z założeniem paneli słonecznych. Maksymalna kwota to 5 tys. zł. Obejmuje ona mikroinstalację, która produkuje moc od 2 do 10 kW. 

Obecnie na udział w nim zdecydowało się 1,7 osób, które otrzymały dotacje w wysokości 8,4 mln zł. W planach twórców zakłada się, że dofinansowanych zostanie 200 tys. gospodarstw domowych. W Polsce w 2018 r. zainstalowanych było 54 tys. mikroinstalacji fotowoltaicznych. Nie jest to bardzo dużo, ale ich liczba wzrosła w ciągu dwóch lata o 235 proc. 

Więcej o:
Komentarze (61)
"Mój prąd" - zmiany w rządowym programie. Sami możemy zakładać panele słoneczne
Zaloguj się
 • shawmut

  Oceniono 16 razy 14

  oby ich umiejętności były lepsze od redaktora piszącego: "OSOBY, które posiadają odpowiednie kwalifikacje, będą MOGLI samodzielnie zakładać instalację"

 • zenondenon

  Oceniono 12 razy 10

  50% kosztów i do 5 tyś. zł - brzmi jak żart - przydało by się podnieść ten limit...

 • gordejuela

  Oceniono 9 razy 9

  zabraklo tu najwazniejszego,a mianowicie ze pozwolenie na samodzielny montaz i "odpowiednie kwalifikacje" dotycza tylko przypadkow z podlaczeniem naszej instalacji do ogolnej sieci.
  Jesli NIE jestesmy do niej podlaczeni,bo NIE chcemy jzu nikomu nic z aprad palcic ,to mozemy sobie na dachu instalowac co i jak chcemy.Bez zadnych pozwolen (no i oczywiscie bez dotacji)

 • e-kacperek

  Oceniono 17 razy 9

  Nie panele słoneczne tylko ogniwa fotowoltaiczne. Panele to coś zupełnie innego.
  Zatem można domniemywać że autor tego tekstu nie ma żadnych szans na samodzielny montaż...

 • irenakrzysztof

  Oceniono 9 razy 5

  Ciekawe ja oddalam 2.09.19 wniosek na dofinanfowanie i nie otrzymalam do dzis ani kasy ani zadnej informacji czy dostane lub nie dla mnie caly ten program pachnie ficja

 • e-11

  Oceniono 6 razy 4

  Znajomy zadzwonił do firmy, że chce założyć panele na dachu. Nie pamiętam jaka moc ale to mało istotne. Powiedzieli 20 000, następnie dowiedział się o dofinansowaniu zadzwonił jeszcze raz i powiedział , że chce z dofinansowaniem odpowiedzieli 24 000. Tak w tym kraju działają dofinansowania

 • senseiek

  Oceniono 3 razy 3

  Dotacja jedynie 5 tys, raczej nie zachęca, skoro taka instalacja kosztuje dużo dużo więcej..

Aby ocenić zaloguj się lub zarejestrujX