"Mój prąd" - zmiany w rządowym programie. Sami możemy zakładać panele słoneczne

"Mój prąd" to program wprowadzony przez Ministerstwo Energii. Jak dotąd, skorzysta z niego 1,7 tys osób i otrzyma 8,5 mln zł. Od października zaszły w nim pewne zmiany, dzięki którym będziemy mogli samodzielnie zakładać panele słoneczne.
Zobacz wideo

Ministerstwo Energii wraz z Narodowym Funduszem Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej zdecydowało się wprowadzić zmiany w programie "Mój prąd". Weszły one w życie 11 października i dzięki nim osoby, które posiadają odpowiednie kwalifikacje, będą mogły samodzielnie zakładać instalację.

"Mój prąd". Jak złożyć wniosek? Na czym polega program?

Osoby zainteresowane udziałem w programie mogą zaznaczyć we wniosku (punkt 21) samodzielne wykonanie instalacji. Muszą jednak wypełnić załącznik, w którym zobowiązują się zamontować panele słoneczne. Wnioski o dofinansowanie przyjmowane będę w Narodowym Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej w Warszawie w formie papierowej. Można je składać osobiście bądź listownie. Ich rozpatrywanie rozpoczęło się na przełomie sierpnia i września br. Należy pamiętać, że będą one przyjmowane do wyczerpania środków finansowych (1 mld zł.). 

Dowiedz się więcej: Ruszyły wypłaty z programu "Mój Prąd". Rząd czeka na chętnych. Sprawdź, jak "zgarnąć" 5 tys. zł

"Mój prąd" to program, dzięki któremu zainteresowane osoby otrzymają dofinansowanie na 50 proc. kosztów związanych z założeniem paneli słonecznych. Maksymalna kwota to 5 tys. zł. Obejmuje ona mikroinstalację, która produkuje moc od 2 do 10 kW

Obecnie na udział w nim zdecydowało się 1,7 osób, które otrzymały dotacje w wysokości 8,4 mln zł. W planach twórców zakłada się, że dofinansowanych zostanie 200 tys. gospodarstw domowych. W Polsce w 2018 r. zainstalowanych było 54 tys. mikroinstalacji fotowoltaicznych. Nie jest to bardzo dużo, ale ich liczba wzrosła w ciągu dwóch lata o 235 proc. 

Więcej o: