Chile. Pięć ciał w spalonej przez protestujących fabryce. Trwają walki po podwyżce cen biletów

Zwiększa się liczba ofiar zamieszek w Chile związanych z podwyżką cen biletów na metro. 5 osób zginęło po podpaleniu fabryki odzieży na obrzeżach stolicy kraju, Santiago.
Zobacz wideo

Jak podaje BBC, strażacy znaleźli pięć ciał w spalonej przez protestujących fabryce odzieży na przedmieściach Santiago. Stolica Chile, podobnie jak i cały kraj, pogrąża się w coraz większym chaosie.  Stan wyjątkowy ma zostać rozszerzony na miasta znajdujące się na południu i północy kraju. 

Chile. Prezydent: "W kraju toczy się wojna" 

W kraju od kilku dni dochodzi do starć obywateli z policją. Protestujący plądrują i podpalają supermarkety oraz zakłady pracy. W sobotnią noc w wyniku takiego zdarzenia zginęły dwie osoby, natomiast dzień później pięć ofiar śmiertelnych znaleziono w fabryce odzieży. Minister spraw wewnętrznych, Andrés Chadwick poinformował, ze doszło do 70 poważnych przypadków przemocy, w tym 40 grabieży sklepów bądź firm.

Czytaj także: 31 tys. euro na osobę. Oto, dlaczego Madryt nie wyobraża sobie jakiejkolwiek niepodległości Katalonii

Prezydent Chile Sebastián Piñera wprowadził stan wyjątkowy, który został rozszerzony na największe miasta kraju, w tym Antofagastę, Valparaíso czy Valdivię. Ma to na celu ograniczyć możliwość swobodnego zgromadzania się. Na razie zatrzymano ok. 1400 protestantów, ale ich liczba z każdą godziną zwiększa się.

Prowadzimy wojnę z potężnym wrogiem, który jest gotów stosować przemoc bez ograniczeń

- powiedział Sebastian Piñera w nocnym orędziu do obywateli.

Krwawe protesty w Chile. Powodem względy ekonomiczne

Bezpośrednim zapalnikiem rozpoczęcia protestów w Chile była podwyżka cen biletów za przejazdy metrem. Rozpoczęły się one w najbogatszym, a zarazem zmagającym się z wielkimi nierównościami regionie kraju. Obywatele protestują przeciwko wzrostom kosztów życia, żądając licznych reform gospodarczych. Prezydent Sebastian Piñera zawiesił podwyżkę cen metra, ale nie uspokoiło to nastrojów wśród mieszkańców Chile. 

Więcej o: