Wydawca "Harry'ego Pottera" stał się ofiarą wojny handlowej USA-Chiny

Bloomsbury Publishing, czyli wydawnictwo, które wydaje książki o Harrym Potterze w Stanach Zjednoczonych, stało się nieoczekiwaną ofiarą toczącej się wojny handlowej między USA i Chinami. Właścicieli przedsiębiorstwa zaskoczył nagły wzrost cen druku.
Zobacz wideo

Bloomsbury Publishing drukuje niektóre ze swoich książek w Chinach, ponieważ, jak twierdzi dyrektor generalny firmy Nigel Newton, jakość jest tak samo dobra, a cena znacznie atrakcyjniejsza. 1 września 2019 roku okazało się jednak, że koszt druku w Chinach wzrósł w ciągu jednego dnia aż o 15 procent - informuje BBC

Wojna handlowa USA z Chinami. Nakładane cła nieoczekiwanie wpłynęły na koszt produkcji książek

Wzrost cen, który odczuł amerykański wydawca książek o Harrym Potterze, jest związany z wprowadzeniem przez Chiny i USA ceł handlowych. Z początkiem września zaczęły obowiązywać nowe cła USA na towary chińskie, o wartości 125 miliardów dolarów. Chiny odpowiedziały Stanom Zjednoczonym, wprowadzając dodatkowe taryfy na produkty amerykańskie. 

Nigel Newton przyznał w rozmowie z BBC, że Bloomsbury Publishing nie spodziewało się takiego wzrostu cen, ale podchodzi do nich spokojnie. Stwierdził także, że oczekuje, że całoroczne wyniki firmy będą zgodne z oczekiwaniami. 

W tym miesiącu miała premierę ilustrowana wersja książki "Harry Potter i Czara Ognia" wydana przez Bloomsbury.

 
 
Więcej o: