Niedziele handlowe - listopad 2019. Czy 3 listopada zrobimy zakupy w sklepach?

Od ubiegłego roku obowiązuje w Polsce ustawa, która ogranicza handel w siódmym dniu tygodnia i niektóre inne święta. Zgodnie z nią, niedziela handlowa wypada w tym roku najczęściej tylko raz w miesiącu.

Od chwili wprowadzenia w marcu 2018 r. ustawy ograniczającej handel w niedziele i dni świąteczne, klienci sklepów i centrów handlowych muszą sprawdzać, czy w daną niedzielę zrobią zakupy. Jak kalendarz niedziel handlowych prezentuje się w listopadzie?

Zobacz wideo

Niedziele handlowe 2019. Czy w niedzielę 7 listopada zrobimy zakupy w sklepach?

W 2019 roku niedziela handlowa przypada raz w miesiącu, konkretnie jest to ostatnia niedziela każdego miesiąca. W związku z tym 3 listopada nie zrobimy zakupów w dużych sklepach typu Tesco, Lidl i Biedronka - chyba, że są one zlokalizowane np. na terenie dworców kolejowych.

Na najbliższą niedzielę handlową będziemy musieli poczekać do 24 listopada.

Które sklepy mogą być otwarte mimo zakazu handlu?

Zakazem handlu nie są objęte m.in. cukiernie, stacje benzynowe, apteki, kawiarnie, sklepy z pamiątkami oraz lokalne sklepy, za których ladą stanie właściciel (czyli w sklepach franczyzowych jak Żabka czy Carrefour Express). Od 2020 roku zakaz handlu nie będzie obejmował tylko maksymalnie siedmiu niedziel w roku.

Więcej o: