Split payment, a biała lista VAT. Kolejne problemy dla podatników

Split payment oraz biała lista podatników VAT to najnowsze pomysły rządu w walce z luką podatkową. Zaostrzenie przepisów sprawiło jednak, że firmy nie chcą korzystać z usług niektórych osób, bojąc się problemów ze skarbówką - podaje rp.pl.
Zobacz wideo

Polski rząd coraz ostrzej walczy z luką podatkową. 1 września br. wprowadzono białą listę podatników VAT będącą wykazem czynnych podatników, w której możemy znaleźć m.in. numery kont bankowych. Wraz z początkiem listopada wszedł w życie obowiązkowy split payment (podzielona płatność) dla usług i transakcji, których wartość przekracza 15 tys. zł. Oznacza to, że część zapłaconej kwoty będzie z miejsca trafiać na rachunek prywatny, a oddzielony VAT na obowiązkowe konto firmowe. Okazuje się, że zaostrzenie przepisów utrudnia życie tym, którzy płacą podatek VAT, ale nie są przedsiębiorcami. 

Split payment i biała lista podatników VAT sporym utrudnieniem dla niektórych podatników

Rp.pl przytacza historię jednej z czytelniczek, która wynajmuje lokale użytkowe i rozlicza podatek VAT, ale nie prowadzi firmy, więc nie posiada obowiązkowego konta firmowego. Zaostrzenie przepisów sprawiło, że klienci w celu uniknięcia problemów z urzędem skarbowym, płatności powyżej 15 tys. zł chcą wykonać za pomocą mechanizmu podzielonej płatności. W tym przypadku jest to niemożliwe, gdyż specjalne konto VAT przypinane jest tylko do rachunków firmowych. Potencjalni klienci mogą więc rezygnować z jej usług, nie chcąc przelewać pieniędzy na konta, które nie znajdują się na białej liści podatników VAT.

Brak obecności na białej liścia podatników VAT uniemożliwia split payment. Najlepszym rozwiązaniem założenie działalności

Jedynym rozwiązaniem na sprostanie obecnym przepisom w wyżej opisanej sytuacji jest założenie jednoosobowej działalności gospodarczej. Dopiero wtedy banki zgodzą się na założenie konta firmowego.  

Brak obecności na białej liście podatników VAT nie niesie za sobą na razie żadnych zakazów bądź sankcji.  Może to jednak negatywnie wpłynąć na wiarygodność w oczach potencjalnych klientów. Co ciekawe, biała lista wciąż posiada wiele braków i jest niekompletna. Jak podaje rp.pl, Ministerstwo Finansów zapowiada zebranie większości danych do końca obecnego roku. 

>>> Dowiedz się więcej: Split payment obowiązkowe od 1 listopada. Kogo dotyczą zmiany? Kto je odczuje najmocniej?

Więcej o:
Komentarze (29)
Split payment, a biała lista VAT. Kolejne problemy dla podatników
Zaloguj się
 • normalny1977

  Oceniono 13 razy 13

  GAZETO zainwestuj w dziennikarzy. Do redakcji ekonomicznej przyjmijcie zwykłą księgową ważne by wyła po kursie księgowości. Bedzie wam korygowała teksty pod względem merytorycznym. Głupot nie będziecie pisali.

 • autonomy

  Oceniono 12 razy 6

  I bardzo dobrze. Im skrupulatniejsze regulowanie rynku tym szybsza plajta tego państwa. Oby tak dalej.

 • madam.ichnik

  Oceniono 14 razy 6

  Mój wpis na tej liście to groch z kapustą - część adresu jest wzięta z adresu zamieszkania, część z adresu działalności. Niezłych tam mieli informatyków u Banasia. W dodatku nie ma daty mojej rejestracji jako płatnik VAT, czyli można powiedzieć, że jestem płatnikiem od Wielkiego Wybuchu.

 • suwakwrozporku

  Oceniono 5 razy 5

  Szanowny Redaktorze JM! Proszę nie pisać bzdur! Mechanizm Podzielonej Płatności (MPP) czyli Split payment obowiązuje między PRZEDSIĘBIORCAMI (B2B)! Jeżeli ktoś jest vatowcem nie będąc przedsiębiorcą to może gotówką przyjąć nawet milion złotych za czynsz. Nie musi mieć konta!

 • lblblblb

  Oceniono 3 razy 3

  Najlepiej to by było jakby do każdego przedsiębiorcy przydzielic na stałe co najmniej dwóch urzędników skarbowych. Oczywiscie na jego koszt. Wtedy przedsiębiorczość będzie się tak rozwijała, że budżet będzie pekał w szwach. A nieliczni, którym ten raj nie bedzie odpowiadał będą bidować na zgniłym zachodzie co to nigdy nie wpadnie na takie genialne rozwiazanie.

 • f1909

  Oceniono 7 razy 3

  To zmuszanie do założenia jednoosobowej działalności to nic innego jak dodatkowa dabina która zmuszony jest palacic np. wynajmujacy lokal ! Bardzo chytre wyciaganie ekstra pieniędzy przez rząd !!!

 • okoni18

  Oceniono 2 razy 2

  Ja nie muszę płacić podatków, znam na osiedlu typów którzy są podobni do kompanów Banasia. Do tego jestem jedynym żywicielem rodziny i działam w konieczności wyższej, no i ogólnie mnie się wszystko należy.

 • pat1952

  Oceniono 2 razy 2

  VAT, podatek od pieniędzy już opodatkowanych podatkiem dochodowym. Najdotkliwszy podatek dla obywatela.

Aby ocenić zaloguj się lub zarejestrujX