Pieniądze z OFE domyślnie popłyną do IKE. Rząd potrąci 15 procent jako "element sprawiedliwości"
"Otwarte Fundusze Emerytalne (OFE) zostaną przekształcone tak, aby system emerytalny w najbliższych latach oparty był na filarach: indywidualne konta emerytalne (IKE) - nowe, dobrowolne, prywatne i kapitałowe; Zakład Ubezpieczeń Społecznych (ZUS); pracownicze plany kapitałowe (PPK); indywidualne konta zabezpieczenia emerytalnego (IKZE)" - podało CIR. W opinii rządu taki system stworzy możliwość uzyskania długoterminowych oszczędności oraz bezpieczny i stabilny model emerytalny, w którym świadczenia będą wyższe.
Twoje pieniądze z OFE przejdą domyślnie do IKE
Opcją domyślną dla członków OFE będą indywidualne konta emerytalne - niezłożenie deklaracji o przeniesienie środków do ZUS spowoduje ich automatyczne przeniesienie na IKE. Jeżeli w tym przypadku od środków zgromadzonych w OFE zostanie pobrana 15-procentowa opłata przekształceniowa. Pieniądze zgromadzone na IKE będą w całości prywatne i dziedziczone. Będzie je można wypłacić jednorazowo lub w ratach, bez podatku po osiągnięciu wieku emerytalnego, zgodnie z pierwotnymi celami reformy z 1999 r. Przekazanie środków do ZUS, zamiast do IKE, spowoduje uniknięcie opłaty przekształceniowej, lecz środki nie będą dziedziczone.
Opłata jest "elementem sprawiedliwości", jak podało CIR, co wynika z faktu, że emerytury wypłacane przez ZUS są opodatkowane, a pieniądze z IKE po osiągnięciu wieku emerytalnego - nie.
Kto będzie zarządzał pieniądzmi
Zarządzające środkami PFE Powszechne Towarzystwa Emerytalne (PTE) zostaną przekształcone w Towarzystwa Funduszy Inwestycyjnych (TFI). Będą odpowiedzialne za gospodarzenie środkami Funduszu Rezerwy Demograficznej (FRD) - obecnie robi to ZUS.
Przyjęto, że zarządzaniem środkami Funduszu Rezerwy Demograficznej (FRD) będzie się zajmowało TFI Polskiego Funduszu Rozwoju SA (obecnie jest to ZUS). Zmiana jest uzasadniona, bo do FRD trafią środki z OFE przeniesione do ZUS. W efekcie zmieni się struktura Funduszu Rezerwy Demograficznej, która umożliwi zarządzanie środkami FRD w celach inwestycyjnych, z korzyścią dla polskiej gospodarki. Głównym celem utworzenia FRD było zwiększenie bezpieczeństwa wypłacalności świadczeń z ubezpieczenia emerytalnego. FRD pełni rolę funduszu rezerwowego dla funduszu emerytalnego wyodrębnionego w Funduszu Ubezpieczeń Społecznych
- podało CIR.
Z kolei OFE staną się Specjalistycznymi Funduszami Inwestycyjnymi Otwartymi (SFIO), które będą zarządzane przez TFI. SFIO będą zarządzać przyszłymi IKE. Obecnie szacuje się, że oszczędności w OFE ma ok. 15,8 mln Polaków, którzy zgromadzili na nich ok. 162 mld zł.
-
Mini lockdown w warmińsko-mazurskim. Kolejne regiony powinny mieć się na baczności [WYKRES DNIA]
-
Luka VAT. Ekonomista miażdży retorykę premiera. "Kłamstwa vatowskie są aż cztery"
-
Poseł Lewicy chce dopłaty do 500+ za "dziecko poczęte". Otrzymał zaskakującą odpowiedź
-
Niemcy. Przemyt wszech czasów. W Hamburgu przechwycono 16 ton kokainy. "To przebija wszystko"
-
Rekordowe zarobki w górnictwie. W grudniu to średnio 18,7 tys. zł. Wszystko przez sowite premie
- Osoby, które przejdą w 2021 roku na emeryturę, mogą liczyć na wyższe świadczenie. Przez COVID-19
- Waloryzacja emerytur. Wskaźnik najwyższy od 10 lat, ale najbiedniejsi emeryci zyskają tylko 50 zł
- PIT 2021. Zwrot podatku - jak sprawdzić kiedy go otrzymamy? Ile się czeka?
- Rząd zmieni zasady świadczenia pielęgnacyjnego? Posłanka KO: Znów chcą wyprowadzić rodziców na ulicę
- Nowe obostrzenia na Mazurach. "Rząd nie patrzy racjonalnie. U nas nie było tak, jak w Zakopanem"