Niedziele handlowe. Czy 10 listopada będziemy mogli udać się na zakupy do supermarketów?

Długi weekend trwa. W dodatku jest to długi weekend z obowiązującą od ubiegłego roku w Polsce ustawą ograniczającą handel w niedziele. Czy 10 listopada to niedziela handlowa? I co z 11 listopada? Podpowiadamy.
Zobacz wideo

W tym roku niedziele handlowe wypadają przeważnie raz w miesiącu. Wyjątkiem są np. niedziele przed Wielkanocą czy czekającymi nas niebawem świętami Bożego Narodzenia - wtedy konsumenci mogą liczyć na większą liczbę dni bez zakazu handlu.

Niedziele handlowe 2019. Czy 10 listopada wypada handlowa niedziela?

Jak prezentuje się kalendarz niedziel handlowych w 2019 roku? Zgodnie z nim, niedziela bez zakazu handlu wypada na koniec każdego miesiąca. A więc 10 listopada duże sklepy jak Lidl, Biedronka czy Carrefour, będą zamknięte.

Tak samo będzie też 11 listopada. W związku z tym, radzimy pamiętać, że po ewentualne "ratunkowe" zakupy można udać się do mały sklepików osiedlowych, jak np. Żabka. Większe niedzielne zakupy możemy natomiast planować dopiero na 24 listopada.

Zakaz handlu w niedziele 2020

W 2020 roku kalendarz niedziel handlowych przewiduje maksymalnie siedem niedziel bez zakazu handlu w skali całego roku. Powód? Ustawa, którą uchwalił Sejm pod koniec 2017 r. wprowadza ograniczenia stopniowo. I właśnie w przyszłym roku będą one już działać na zaplanowanym przez posłów, maksymalnym poziomie.

Handlować w niedziele, wielkie sklepy będą mogły w dwie niedziele w grudniu przed świętami Bożego Narodzenia oraz w jedną, na tydzień przed Świętami Wielkanocnymi. Kolejne terminy to ostatnie niedziele stycznia, kwietnia czerwca i sierpnia.

Więcej o: